Zapamiętaj, co oznacza ten znak, by nie stracić prawa jazdy

2021-10-05 14:33
Przejście dla pieszych przy ulicy Braci Mieroszewskich w Sosnowcu
Autor: UM Sosnowiec Przejście dla pieszych przy ulicy Braci Mieroszewskich w Sosnowcu

Nadchodzące zmiany w karach za wykroczenia w ruchu drogowym uderzą w kierowców, którzy nie stosują się do przepisów, lub po prostu ich nie znają. Choć nowe prawo jest przedmiotem kontrowersji, trudno nie odmówić słuszności niektórym z planowanych zmian. Wśród nich znalazły się surowe kary dla tych, którzy za nic mają znaki mówiące o przejściach dla pieszych.

Rząd nie będzie miał litości w walce z kierowcami, którzy łamią przepisy. Kary za drogowe przewinienia wzrosną wielokrotnie, nie tylko w pieniężnym aspekcie. Zwiększy się również liczba przyznawanych za poszczególne wykroczenia punktów karnych, a w niektórych sytuacjach o wiele łatwiej będzie stracić prawo jazdy. Kierowcy muszą wbić sobie do głowy, że znak D-6 ma ogromne znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa jazdy, jak i grubości ich portfeli. Ci, którzy wyprzedzą bezpośrednio przed znakiem D-6, mogą stracić uprawnienia do wsiadania za kółko!

Przejście dla pieszych
Autor: matejzaf / CC0 / pixabay.com

O czym mówi znak D-6?

Każdy kierowca powinien go znać. Znak D-6 sygnalizuje przejście dla pieszych, a na kierowców nakłada również szereg zakazów, które służą zapewnieniu bezpieczeństwa pieszemu. Przed znakiem D-6 nie możemy bowiem wyprzedzać innego pojazdu, ani omijać innego, stojącego uczestnika ruchu. Musimy również ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który wchodzi na pasy i zachować szczególną ostrożność.

Od grudnia 2021 roku w życie wchodzą nowe przepisy. Dają one możliwość rozprawienia się z tymi, którzy za nic mają bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu. Wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych, nieustąpienie pierwszeństwa, naruszenie zakazu jazdy po chodniku lub przejściu dla pieszych a także omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, może skończyć się mandatem w wysokości 1,5 tys. złotych! Wykroczenie w warunkach recydywy (popełnione drugi raz w ciągu dwóch lat) uszczupli nasz portfel o 3 tys. złotych. To nie koniec możliwych konsekwencji.

Ci, którzy dopuszczają się powyższych wykroczeń, a jednocześnie narażą pieszego na wyraźne zagrożenie, będą się musieli liczyć z zakazem prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat! Biorąc pod uwagę to, że takie przewinienia wcale nie są na polskich drogach rzadkie, kandydatów do utraty prawa jazdy jest w naszym kraju bardzo wielu. Warto pamiętać, że znak D-6 należy traktować szczególnie poważnie. Ta zasada sprawdza się od zawsze, a od grudnia tego roku jej złamanie może nas naprawdę słono kosztować.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE