Znacznie więcej niż wstyd. Oto, co grozi za nieuprawnione parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych

2021-10-04 17:46
Mandat za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych
Autor: Policja Mandat za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych

Parkujesz na miejscu dla niepełnosprawnych, choć nie jesteś do tego uprawniony? Powinieneś się tego wstydzić. Jeśli przyzwoitość mimo wszystko pozwala Ci zajmować niebieską kopertę, być może przekona Cię wizja kary. Mandat za taki nieuprawniony postój może okazać się wysoki.

Osoby parkujące na miejscach postojowych dla osób niepełnosprawnych powinny posługiwać się stosowną kartą, która uprawnia do pozostawienia samochodu na niebieskiej kopercie. Te miejsca trudno przeoczyć i chyba każdy wie co oznacza ich oznakowanie. Dla niektórych kierowców to wciąż zbyt mało i bez wahania stają na miejscach dla niepełnosprawnych. Takiego zachowania nie da się wytłumaczyć krótkim postojem lub brakiem wolnych miejsc w okolicy. Oprócz wstydu, za nieuprawniony postój grozi również słony mandat.

O tym, że za niewłaściwe parkowanie na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych możemy zapłacić przypominają policjanci. Mundurowi, w ostatnich dniach zwracają szczególną uwagę na kierowców, którzy stają tam, gdzie nie powinni. Jaka kara grozi za postój na miejscu dla niepełnosprawnych?

Kierowca, który nie posiada uprawnień, aby zaparkować swój pojazd w powyższym miejscu, może liczyć się z odholowaniem samochodu. Oprócz kosztów usunięcia pojazdu, grozi mu mandat karny w kwocie 500 zł oraz 5 punktów karnych. Surowiej jest karane nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową. W tym przypadku czeka nas mandat w kwocie 800 zł i 5 punktów karnych.

Prawo przewiduje również karę dla tych, którzy mogą legalnie parkować "na kopercie", ale nie umieścili karty w widocznym miejscu. Ci kierowcy zapłacą 50 zł mandatu, ale ich pojazd również może zostać odholowany.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE