Zniesienie limitu pasażerów w transporcie zbiorowym. Busy i autokary zabiorą już komplet osób

2020-05-30 14:29 Rafał Mądry
Bus do przewozu osób
Autor: Volkswagen Bus do przewozu osób

Program luzowania nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii w Polsce wchodzi w kolejny etap. Zmieniają się zasady w transporcie zbiorowym. Chodzi dokładnie o limity pasażerów. Busy i autokary liczące powyżej 9 miejsc siedzących mogą zabierać komplet pasażerów. Zmiany następują także w przewozach komunikacji publicznej. Ile miejsc może być zajmowanych w autobusach miejskich i w tramwajach?

Polski rząd wprowadza czwarty etap luzowania obostrzeń związanych z zapobieganiem oraz zwalczaniem koronawirusa w naszym kraju. Nowe rozporządzenie z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii w Polsce, mówi między innymi o złagodzeniu zasad w środkach transportu zbiorowego. 

Przeczytaj również: Tęsknisz za górami, jeziorami i morzem? Możesz już wszędzie wyjechać i nocować! Koronawirus w Polsce 

Od poniedziałku 1 czerwca w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz w pojazdach samochodowych przeznaczonych konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, będzie można przewozić, w tym samym czasie komplet pasażerów. Oznacza to nic innego, jak możliwość wykorzystania 100% liczby miejsc siedzących.

Co z miejscami stojącymi w pojazdach? Jeśli chodzi o autobusy komunikacji miejskiej czy tramwaje, wówczas zamiast 100% liczby zajętych miejsc siedzących, może to być 50% zajętych wszystkich miejsc siedzących i 50% stojących - określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu. W takim przypadku co najmniej 50% miejsc siedzących musi być niezajętych, co oznacza pozostawienie co drugiego miejsca wolnego.

Zakrywanie twarzy

Od 30 maja zasłanianie ust i nosa w przestrzeni otwartej nie jest wymagane, jeżeli zachowany jest dystans społeczny (minimum 2 metrowy odstęp). W innym wypadki należy zakrywać twarz za pomocą: maseczki jednorazowej, maseczki materiałowej, chusty, apaszki, szalika, przyłbicy, kasku. O tym, że kask motocyklowy spełnia zadanie ochronne pisaliśmy o tym tutaj - SPRAWDŹ. Dzięki tym środkom ostrożności chronimy siebie i innych. Osoby zakażone koronawirusem, które przechodzą chorobę bezobjawowo, zakrywając twarz nieświadomie nie zarażają innych.

W środkach publicznego transportu zbiorowego wciąż profilaktycznie należy zakrywać usta. Również samochodach osobowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie, także wymaganie jest zakładanie maseczek. O szczegółach tej zasady można przeczytać tutaj - KLIKNIJ i SPRAWDŹ.

Najnowsze