Żółty pył pokrył samochody w Warszawie

i

Autor: SHUTTERSTOCK Żółty pył pokrył samochody w Warszawie

Żółty pył na samochodach. Skąd się bierze i czy jest groźny dla lakieru?

2022-05-16 9:16

Wyjeżdżasz z myjni i po chwili całe auto jest już brudne? To znak, że nadeszła wiosna! Żółto-zielony nalot to największa zmora alergików i kierowców, którzy lubią jeździć wypucowanymi maszynami. Z kwitnącymi kwiatami i drzewami nie można wygrać, ale to nie powód do obaw. Skąd się bierze żółty pył na samochodach i czy może uszkodzić lakier?

Wiosna to zmora wszystkich alergików, którzy męczą się z dusznościami i łzawieniem oczu, ale też kierowców, którzy lubią, gdy ich cacka są wypucowane do granic możliwości. Kiedy wszystko kwitnie dookoła, w powietrzu unosi się niewidoczny dla oka żółto-zielony pył. Dostrzeżemy go dopiero gdy wyjedziemy błyszczącym autem z myjni. Wystarczy dosłownie na chwilę postawić auto obok drzew lub kwiatów, by niemiło się zaskoczyć. Skąd się bierze ten nalot i czy jest groźny dla karoserii? To pytanie zadają sobie wszyscy, ale spokojnie, nie ma się czego obawiać. Naszym "czterem kółkom" nic nie grozi, ale żeby pomóc szczęściu, trzeba pamiętać o kilku rzeczach.

Żółty pył na samochodzie. Co to takiego? Jak się pozbyć uporczywego nalotu?

i

Autor: Archiwum

Skąd się bierze żółty pył?

Za wszystkim stoją sosny, które w maju budzą się do życia. Intensywne pylenie może trwać cały maj i czerwiec, co nie jest może pocieszające, ale nie ma się czego obawiać. O ile żółty pył osadza się na wszystkim, co spotka na swojej drodze, tak silny wiatr czy deszcz zmywają go błyskawicznie, a my, jako kierowcy, nic na tym nie tracimy. Warto jednak pamiętać, by do sprawy podejść z głową.

Żółty pył na samochodzie - jak się go pozbyć?

Jeśli koniecznie chcemy się pozbyć z karoserii tego osadu, jedynym rozsądnym wyjściem jest kolejna wizyta na myjni. Trzeba się tylko liczyć z tym, że za moment i tak znowu pojawi się na szybach. Mimo wszystko to lepsze rozwiązanie, niż wcieranie go w lakier. Taki zabieg, zwłaszcza na czarnym aucie, narobi nam kłopotów w postaci mniejszych lub większych rys.

Co z alergikami?

Dla osób uczulonych na pyłki wiosna to droga przez mękę. W okresie pylenia, zwłaszcza gdy podróżujemy z alergikami, warto sprawdzić stan układu klimatyzacji i wentylacji. Dobrym rozwiązaniem będzie też wymiana filtru kabinowego, jeśli lata świetności ma już za sobą.

Sonda
Jesteś uczulony na pyłki?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE