Bełchatowska policja bierze pod lupę leniwych kierowców! Jaki mandat za nieodśnieżone auto?

2021-01-14 10:48
odśnieżanie samochodu
Autor: Wojciech Artyniew odśnieżanie samochodu

Zrobiło się bardzo zimowo, spora warstwa śniegu pokryła nie tylko ulice i chodniki, ale także nasze samochody. Wybierając się w podróż, nawet tą najkrótszą, należy teraz włożyć odrobinę wysiłku w przygotowanie pojazdu do drogi. Niedostateczne odśnieżenie auta zagraża nie tylko bezpieczeństwu, ale naraża nas na sankcje – jednym słowem źle przygotowane do drogi auto, to prosta droga do mandatu, który może nas pozbawić kilku stów w portfelu.

To niby oczywiste, że samochód musi być przed podróżą odśnieżony, jak się jednak okazuje w tym zakresie kierowcy mają bardzo różne standardy. Nie brakuje takich zmotoryzowanych, którzy wyglądają, jakby jechali czołgiem, mały „lufcik” wygrzebany ze śniegu zalegającego na przedniej szybie, nieodśnieżone boczne szyby i lusterka, o dachu nie wspominając. Przepisy ruchu drogowego jasno wskazują, jak powinien wyglądać pojazd zimową porą.

WARTO WIEDZIEĆ RÓWNIEŻ TO >>> ZIMA i jej mniej urocze oblicze! To zaniedbanie może DUŻO KOSZTOWAĆ! Straty mogą sięgać tysięcy!

Odśnieżanie auta. Co mówi prawo?

Zgodnie z przepisami Ustawy prawo o ruchu drogowym pojazd, który uczestniczy w ruchu musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu oraz nie narażało kogokolwiek na szkodę. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że kierowca musi sobie zapewnić dostateczną widoczność.

- Odśnieżone, oczyszczone z lodu i innych zabrudzeń muszą być szyby w przednich drzwiach, szyba czołowa, a także lusterka. Zabrudzone i oblepione śniegiem nie może być także oświetlenie zewnętrzne pojazdu oraz tablice rejestracyjne – precyzują bełchatowscy policjanci.

POLECAMY: Bełchatów: Policja ma nowe radiowozy! Ruszą do pracy w prewencji i pionie kryminalnym [FOTO]

Kolejnym zagadnieniem jest dach pojazdu. Śnieg zalegający na tej części auta to już niestety powszechny widok – cóż, tam trudniej sięgnąć niewielką szczotką czy tym bardziej skrobaczką. Teoretycznie, śnieg na tej część samochodu nie wpływa też na widoczność. Ale to tylko teoretycznie, bo taki śnieg w bardzo nieoczekiwany sposób może się zsunąć podczas hamowania na naszą przednią szybę lub na szybę samochodu jadącego za nami. Podobnie sytuacja ma się z pokrywą silnika czy pokrywą bagażnika.

Zmorą wielu kierowców są TIRy, czy samochodu dostawcze, z naczep których spadają czasem bardzo pokaźnych rozmiarów bryły lodu bądź zmrożonego śniegu – o konsekwencjach trafienia takim elementem podczas podróży nie trzeba chyba nikogo przekonywać.

PRZECZYTAJ: ZMIANY w 500 plus! Gdzie i kiedy złożyć wniosek w Bełchatowie, by pieniądze NIE PRZEPADŁY?

Policja od kilku dni prowadzi wzmożone kontrole tych większych aut i ich przygotowania do podróży. Z konsekwencjami muszę się też liczyć kierowcy osobówek, którzy nie stosują się do przepisów. Za niedostatecznie odśnieżone auto można dostać mandat w wysokości nawet 500 zł.

CZYTAJ: Zatrzymanie ruchu między Piotrkowem Tryb., a Kamieńskiem. Na „Gierkówce” naprawiają nawierzchnię! Jak ominąć korki?

Strażak z Trojanowa, zmieniał koło w samochodzie, gdy najechał na niego białoruski tir. Jego ostatnie chwilę zarejestrowała kamera