Koronawirus w Polsce: Czy wróci zasiłek opiekuńczy? Ważne słowa premiera!

2020-10-15 18:17 Magdalena Jaśiewicz-Stawowczyk, PAP
Koronawirus w Polsce: Czy wróci zasiłek opiekuńczy? Ważne słowa premiera!
Autor: Pixabay/ marcinjozwiak Koronawirus w Polsce: Czy wróci zasiłek opiekuńczy? Ważne słowa premiera!

Ogromne wzrosty ilości zakażeń koronawirusem sprawiły, że rząd zdecydował w czwartek (15 października) o zaostrzeniu restrykcji. Wśród nich są także te dotyczące edukacji. Na ten moment rząd zdecydował się wprowadzić hybrydowe nauczanie w strefie żółtej i zdalne w czerwonej. Dotyczy to dwóch typów szkół: ponadpodstawowych i wyższych. Ale nie jest wykluczone, że w perspektywie najbliższych dni może być podjęta decyzja o rozszerzeniu nauki zdalnej, także na młodsze dzieci. Czy w tej sytuacji rodzice, którzy będą zmuszeni zostać w domu, będą mogli liczyć na wsparcie rządu?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, przyznawany z powodu COVID-19, obowiązywał do 20 września. Szef rządu był pytany podczas czwartkowej konferencji prasowej, czy planowane jest przywrócenie tej formy wsparcia.

- Jeżeli będzie taka konieczność ze względu na naukę zdalną dla dzieci młodszych, to tak – odpowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Jak dodał, rozważane są różne scenariusze, jednak – zaznaczył – rząd jak najdłużej chce "chronić szkoły podstawowe i przedszkola przed trybem zdalnym".

TO WARTO WIEDZIEĆ: Koronawirus: MZ ogłosiło NAJNOWSZĄ listę CZERWONYCH STREF! Co z powiatem bełchatowskim?

Obecnie rodzice mogą korzystać z ogólnych przepisów dotyczących zasiłku opiekuńczego przyznawanego zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Taki zasiłek – w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, a także w przypadku choroby niani – przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi dziecka do lat 8 przez łączny okres 60 dni w roku (na wszystkie dzieci). Zasiłek opiekuńczy w wymiarze 60 dni w roku przysługuje również w przypadku choroby dziecka do ukończenia 14 lat.

W marcu, w związku z epidemią COVID-19, rząd umożliwił korzystanie z dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodzicom, którzy musieli zaopiekować się dzieckiem, gdy zajęcia w szkołach, przedszkolach i żłobkach były zawieszone. Początkowo dodatkowy zasiłek był przyznany na 14 dni, jednak rząd sukcesywnie przedłużał czas jego obowiązywania, ostatnio do 20 września.

Super Raport 15.10 (Goście: Leszek Miller - eurodeputowany, były premier oraz Bogdan Zdrojewski - senator, PO)