Bydgoszcz: Nowe trasy tramwajowe. Zdecyduj, gdzie pojadą tramwaje

2020-09-16 13:19 EIB
Bydgoszcz: Nowe trasy tramwajowe. Zdecyduj, gdzie pojadą tramwaje
Autor: UM Bydgoszcz Bydgoszcz: Nowe trasy tramwajowe. Zdecyduj, gdzie pojadą tramwaje

W tym roku bydgoscy urzędnicy planują uruchomienie torowiska wzdłuż rozbudowywanej ul. Kujawskiej. Za kilka lat w mieście ma powstać nowa przeprawa mostowa nad Brdą w ciągu ul. Kazimierza Wielkiego. Inwestycje te mają zmienić dotychczasowy układ komunikacyjny w Bydgoszczy. Od 18 września do 9 października ratusz zaprasza do konsultacji społecznych wstępnej koncepcji nowego układu linii tramwajowych i autobusowych w Bydgoszczy.

Wstępna koncepcja nowego układu linii tramwajowych i autobusowych zakłada skrócenie czasu podróży pomiędzy poszczególnymi osiedlami, szybsze połączenia z Centrum i Fordonem dla mieszkańców Górnego Tarasu (Szwederowo, Wzgórze Wolności) transportem ekologicznym. Jednocześnie kwota nakładów na komunikację zbiorową nie ulegnie zmniejszeniu. Zwiększony zostanie udział procentowy ekologicznego transportu tramwajowego. Przyniesie on zmiany w rejonie osiedli Wzgórze Wolności, Wyżyny, Glinki i Kapuściska czyli tzw. górnego tarasu oraz poprawi obsługę intensywnie zabudowywanych terenów inwestycyjnych.

- Powstaną nowe, bezpośrednie połączenia, a wiele podróży zajmie mniej czasu niż do tej pory. Jesteśmy otwarci na wszelkie zmiany, które w ramach posiadanego budżetu mogą jeszcze bardziej usprawnić funkcjonowanie komunikacji publicznej. Na budowę nowoczesnego i przyjaznego dla mieszkańców transportu publicznego w ostatnich latach zabezpieczyliśmy około pół miliarda złotych -  podkreśla wiceprezydent Bydgoszczy, Mirosław Kozłowicz.

Zobacz także: Ciemno wszędzie, głucho wszędzie... Co z bydgoskimi lampami będzie?

Tramwajem w każdym kierunku

Nową trasą tramwajową wzdłuż ulicy Kujawskiej i Wojska Polskiego kursować mają 3 linie. Zapewnią one mieszkańcom tych osiedli szybszy dojazd do centrum i  możliwość swobodnego podróżowania niemal w każdym kierunku miasta:

  • Dworca Głównego (linia nr 9 z pętli Glinki),
  • Lasu Gdańskiego (linia nr 11 z pętli Kapuściska),
  • Bielaw (linia nr 2)
  • Fordonu (linia nr 2).

Tak jak do tej pory z Kapuścisk do Dworca Głównego przez Dworzec Autobusowy (PKS) kursować ma linia tramwajowa nr 8, a w kierunku Fordonu podążać mają też tramwaje linii nr 7. Ich trasa skróci się po wybudowaniu nowego mostu wzdłuż ul. Kazimierza Wielkiego. Z Glinek, dotychczasową trasą przez Dworzec Autobusowy (PKS) w kierunku Bielaw, kursować ma linia nr 4.

Zmiany w liniach autobusowych w Bydgoszczy

Duże zmiany dotyczyć mają też połączeń autobusowych. Linia nr 79 kursować będzie z ul. Rycerskiej na ul.Glinki Trasą Uniwersytecką (nowym odcinkiem). Linia nr 53 przejedzie w drodze z Błonia na ul. Łukasiewicza przez ul. Ujejskiego i wybranymi kursami obsłuży ulicę Cmentarną. Linia 61 z Osowej Góry zostanie przekierowana od ronda Kujawskiego do pl. Kościeleckich. W ten sposób powstanie bezpośrednie połączenie północnej części Szwederowa z centrum.

Nowe dowozowe linie 84 i 85 zapewnią lepszą obsługę terenów inwestycyjnych m.in. Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego oraz centrów logistycznych ulokowanych wzdłuż ul. Chemicznej. Zaplanowano też szereg mniejszych korekt pozwalających na synchronizację wielu linii kursujących tymi samymi odcinkami ulic.  

Przeczytaj: Na osiedlu Tatrzańskim powstanie zabawowa dżungla [ZDJĘCIA]

Skrócić czas podróży, ograniczyć przesiadki

W  ramach prac nad koncepcją wykorzystywane było środowisko symulacyjne VISUM, oparte na modelu stworzonym przez Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy (aktualizowanym przez ZDMiKP), którego działanie oparte jest na wielu danych, takich jak dane urbanistyczne, demograficzne, ruchowe, atrakcyjności obszarów, jakości infrastruktury i innych. Porównywano szereg różnych parametrów- średni czas i długość podróży, liczbę przesiadek, liczbę przewożonych pasażerów oraz koszt usług przewozowych.

W tegorocznym budżecie na komunikację miejską zabezpieczonych zostało około 165 mln zł. Wpływy z biletów z powodu pandemii są jednak znacząco niższe od zakładanych.

Urząd Miasta w Bydgoszczy czeka na opinie

Konsultacje dotyczące nowego układu komunikacyjnego rozpoczną się 18 września i potrwają do 9 października. Bydgoszczanie chcący zgłosić swoje propozycje, będą mogli wypełnić kartę konsultacyjną na www.bydgoszcz.pl/kujawska jak i papierową) oraz uczestniczyć w sesji Q&A pytań i odpowiedzi – pytania można przesyłać na adres konsultacje@um.bydgoszcz.pl. W ramach konsultacji odbędzie się spotkanie z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się w swoim zakresie komunikacją publiczną.

- Partycypacja społeczna jest dla nas bardzo ważna, dlatego chcemy, by Stowarzyszenia zajmujące się komunikacją były bardzo aktywne w tych konsultacjach. Nie ma rozwiązań idealnych, ale wspólną pracą z mieszkańcami można wypracować kompromis między potrzebami, a możliwościami finansowymi – podkreśla wiceprezydent Bydgoszczy, Michał Sztybel.

Propozycje powinny być zbilansowane pod względem finansowym. Ewentualne pomysły poszerzenia oferty przewozowej (utworzenie nowej linii, wydłużenie tras, zwiększenie częstotliwości, itd.) muszą zawierać inną propozycję bilansującą koszty np. likwidację lub zmniejszenie częstotliwości, skrócenie innej linii.

Po zakończeniu konsultacji wszystkie uwagi zostaną szczegółowo przeanalizowane, a następnie sporządzony zostanie raport końcowy. Kolejnym elementem będzie opracowanie ostatecznych rozkładów jazdy. W ciągu miesiąca od uruchomienia nowego rozkładu połączeń, ankieterzy na przystankach oraz w autobusach i tramwajach zapytają bydgoszczan o opinie dotyczące wprowadzonych rozwiązań.

Po uruchomieniu torowiska w ul. Kujawskiej planuje się wdrożenie około 95% zmian przewidzianych koncepcją docelową. Pozostałe zmiany będą wprowadzone po wybudowaniu mostu i torowiska w ciągu ul. Kazimierza Wielkiego (między innymi wydłużenie linii nr 2 z Wyżyn do Fordonu).

Seks na Mariackiej w Katowicach BEZ CENZURY

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.