Coraz młodsi uczniowie masowo rezygnują z religii. Niektórzy nawet szantażują rodziców

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie poglądowe Coraz młodsi uczniowie masowo rezygnują z religii. Niektórzy nawet szantażują rodziców

Bunt przeciwko katechezie

Coraz młodsi uczniowie masowo rezygnują z religii. Niektórzy nawet szantażują rodziców

2022-10-04 16:43

Kujawsko-pomorskie szkoły przeżywają masowy bunt młodzieży przeciwko lekcjom religii. Obecni na wywiadówkach rodzice tłumaczą wychowawcom, że coraz młodsi uczniowie stosują szantaż emocjonalny. - Jak mnie zapiszesz, to i tak nie będę chodził - mówią uczniowie. Jeden z dyrektorów szkół w powiecie świeckim jest przekonany, że mamy do czynienia z głębszą, światopoglądową zmianą.

Kujawsko-pomorskie: Masowe rezygnacje z religii w szkołach

Sprawę marnego zainteresowania lekcjami religii w szkołach z powiatu świeckiego opisuje portal czasswiecia.pl. Dyrektorzy i przedstawiciele szkół z województwa kujawsko-pomorskiego muszą korygować plany lekcji, a nawet układać je na nowo, ponieważ w niektórych klasach nie znalazł się żaden chętny na lekcje religii. Taki problem ma m.in. ZS w Nowem. - W jednej z klas technikum i jednej szkoły branżowej nie znalazł się żaden uczeń, który chciałby chodzić na lekcje religii, a musieliśmy umieścić ten przedmiot w planach, przygotowując je - mówi Piotr Kalinowski, wicedyrektor tej placówki, cytowany przez wyżej wymieniony serwis.

Uczniowie masowo rezygnują z religii. Niektórzy nawet szantażują rodziców

Zdaniem dyrektora jednej ze szkół ponadpodstawowych w powiecie świeckim, z którym rozmawiała dziennikarka czaswiecia.pl, młodzież z placówek edukacyjnych przeżywa głębszą, światopoglądową zmianę. Niektórzy rzecz jasna najzwyczajniej w świecie chcą iść szybciej do domu, ale jeszcze inni wybierają okienka, wolą posiedzieć chociażby w bibliotece. Szkoła musi im zapewnić bezpieczeństwo.

- Na wywiadówkach rodzice opowiadają, że nie mają wyjścia, bo dzieci stosują szantaż emocjonalny, mówiąc: "jak mnie zapiszecie na religię, i tak nie będę chodził" - powiedział jeden z dyrektorów, cytowany przez czasswiecia.pl.

Ministerstwo Edukacji i Nauki planuje wprowadzić religię lub etykę do grona przedmiotów obowiązkowych. Przykłady z województwa kujawsko-pomorskiego pokazują, że z pewnością nie wszystkim takie rozwiązanie się spodoba. Dyrektorka I LO w Świeciu, Małgorzata Cardona-Kocikowska, poinformowała, że uczniowie chętnie wykorzystują dodatkową przerwę na odrobienie lekcji lub odpoczynek w tzw. "jaskini", czyli strefy relaksu, zorganizowanej w szkole.

Zachęcamy do oddawania głosów w naszej sondzie, którą zamieszczamy pod tekstem. Czy religia powinna być w szkole obowiązkowa?

Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym Facebooku oraz na mailu - [email protected].

Sonda
Czy religia lub etyka w szkołach powinna być obowiązkowa?
Absurdalna lekcja religii. Kościół chce leczyć homoseksualizm elektrowstrząsami! Komentery Adama Federa

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki