Coraz młodsi uczniowie masowo rezygnują z religii. Niektórzy nawet szantażują rodziców

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie poglądowe Coraz młodsi uczniowie masowo rezygnują z religii. Niektórzy nawet szantażują rodziców

Bunt przeciwko katechezie

Coraz młodsi uczniowie masowo rezygnują z religii. Niektórzy nawet szantażują rodziców

2022-10-04 16:43

Kujawsko-pomorskie szkoły przeżywają masowy bunt młodzieży przeciwko lekcjom religii. Obecni na wywiadówkach rodzice tłumaczą wychowawcom, że coraz młodsi uczniowie stosują szantaż emocjonalny. - Jak mnie zapiszesz, to i tak nie będę chodził - mówią uczniowie. Jeden z dyrektorów szkół w powiecie świeckim jest przekonany, że mamy do czynienia z głębszą, światopoglądową zmianą.

Kujawsko-pomorskie: Masowe rezygnacje z religii w szkołach

Sprawę marnego zainteresowania lekcjami religii w szkołach z powiatu świeckiego opisuje portal czasswiecia.pl. Dyrektorzy i przedstawiciele szkół z województwa kujawsko-pomorskiego muszą korygować plany lekcji, a nawet układać je na nowo, ponieważ w niektórych klasach nie znalazł się żaden chętny na lekcje religii. Taki problem ma m.in. ZS w Nowem. - W jednej z klas technikum i jednej szkoły branżowej nie znalazł się żaden uczeń, który chciałby chodzić na lekcje religii, a musieliśmy umieścić ten przedmiot w planach, przygotowując je - mówi Piotr Kalinowski, wicedyrektor tej placówki, cytowany przez wyżej wymieniony serwis.

Uczniowie masowo rezygnują z religii. Niektórzy nawet szantażują rodziców

Zdaniem dyrektora jednej ze szkół ponadpodstawowych w powiecie świeckim, z którym rozmawiała dziennikarka czaswiecia.pl, młodzież z placówek edukacyjnych przeżywa głębszą, światopoglądową zmianę. Niektórzy rzecz jasna najzwyczajniej w świecie chcą iść szybciej do domu, ale jeszcze inni wybierają okienka, wolą posiedzieć chociażby w bibliotece. Szkoła musi im zapewnić bezpieczeństwo.

- Na wywiadówkach rodzice opowiadają, że nie mają wyjścia, bo dzieci stosują szantaż emocjonalny, mówiąc: "jak mnie zapiszecie na religię, i tak nie będę chodził" - powiedział jeden z dyrektorów, cytowany przez czasswiecia.pl.

Ministerstwo Edukacji i Nauki planuje wprowadzić religię lub etykę do grona przedmiotów obowiązkowych. Przykłady z województwa kujawsko-pomorskiego pokazują, że z pewnością nie wszystkim takie rozwiązanie się spodoba. Dyrektorka I LO w Świeciu, Małgorzata Cardona-Kocikowska, poinformowała, że uczniowie chętnie wykorzystują dodatkową przerwę na odrobienie lekcji lub odpoczynek w tzw. "jaskini", czyli strefy relaksu, zorganizowanej w szkole.

Zachęcamy do oddawania głosów w naszej sondzie, którą zamieszczamy pod tekstem. Czy religia powinna być w szkole obowiązkowa?

Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym Facebooku oraz na mailu - miasta@se.pl.

Sonda
Czy religia lub etyka w szkołach powinna być obowiązkowa?
Absurdalna lekcja religii. Kościół chce leczyć homoseksualizm elektrowstrząsami! Komentery Adama Federa
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają