Dwa defibrylatory z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego trafią do Fordonu

i

Autor: UM Bydgoszcz Dwa defibrylatory z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego trafią do Fordonu

Dwa defibrylatory z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego trafią do Fordonu

2020-09-29 8:00

Urząd Miasta zlecił zakup dwóch defibrylatorów do skutecznej reanimacji. Urządzenia ratujące życie trafią do kompleksu sportowego przy ul. Piwnika Ponurego oraz pojazdu OSP Fordon. Zadanie jest realizowane w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski.

Zamówienie obejmuje zakup dwóch półautomatycznych defibrylatorów z analizą rytmu serca, z możliwością pracy w trybie dla dorosłych i dla dzieci. Jedno urządzenia zostanie zamontowane w kompleksie sportowym przy ul. Piwnika Ponurego, drugie będzie do dyspozycji strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Fordonie.

- Właśnie rozstrzygnęliśmy postępowanie przetargowe na to zadanie, w ciągu kilku dni zostanie podpisana umowa z wykonawcą - informują bydgoscy urzędnicy.

Zobacz: Koronawirus w Zespole Szkół nr 19. Chorych jest 10 nauczycieli i uczeń

- Wyłoniony w przetargu wykonawca ma czas na realizację tego przedsięwzięcia do końca października - wyjaśniają urzędnicy i dodają: - Na zakup tych urządzeń zagłosowało niemal 400 bydgoszczan, w zeszłorocznym Bydgoskim Budżecie Obywatelskim.

Defibrylator oddziałuje na mięsień sercowy impulsem lub impulsami prądu o odpowiednio dużej energii. Celem defibrylacji jest wytłumienie chaotycznych impulsów elektrycznych, które przepływają przez serce i umożliwienie mu powrotu do normalnej, regularnej pracy. W Polsce, na wzór Stanów Zjednoczonych, wdraża się programy powszechnego dostępu do defibrylacji z użyciem defibrylatorów typu AED w miejscach dużych skupisk ludzkich.

- W zeszłym roku, dzięki BBO zamontowaliśmy 18 defibrylatorów na Szwederowie - mówią urzędnicy.

Defibrylatory znajdują się m.in. na terenie placówek kulturalnych, szkół, przedszkoli, supermarketów targowisk i kościołów. Pomysłodawcy chcieli, by defibrylatory znajdowały się w miejscach najczęściej uczęszczanych przez mieszkańców. Urządzenia posiadają interfejs graficzny z podświetlanymi ikonami, które w trakcie użytku wspierają i instruują osobę.

W listopadzie tego roku rozpocznie się głosowanie Na BBO – wtedy bydgoszczanie zdecydują, które propozycje doczekają się realizacji w 2021 roku. Przypomnijmy, że na zadania BBO miasto zagwarantowało w tym roku rekordową kwotę 16 mln zł.

Przeczytaj: Jak wrócić do starego wyglądu Facebooka? Jest na to sposób [INSTRUKCJA]

Pacjent wychodzi na czworakach ze szpitala

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki