Egzamin ósmoklasisty 2021: język obcy. Trwa egzamin: "Jest spokojnie"

2021-05-27 9:19
Egzamin ósmoklasisty 2021: język obcy. Trwa egzamin: Jest spokojnie
Autor: Pixabay.com Egzamin ósmoklasisty 2021: język obcy. Trwa egzamin: "Jest spokojnie"

Dla ponad 360 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych w czwartek o godzinie 9 rozpoczął się pisemny egzamin z języka obcego - trzecia, ostatnia część egzaminu ósmoklasistów. We wtorek uczniowie pisali egzamin z języka polskiego, a w środę z matematyki. Egzamin odbywa się w reżimie sanitarnym. Na teren szkoły mogły wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc. Ławki w salach muszą być tak ustawione, aby między uczniami zachowany był co najmniej półtorametrowy odstęp w każdym kierunku.

Egzamin ósmoklasisty 2021. Większość wybrała język angielski

"Jest spokojnie" – powiedział PAP w czwartek przed rozpoczęciem egzaminu dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. Egzamin z języka obcego potrwa 90 minut. Dla uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu, np. dla uczniów z dysleksją, może być przedłużony do 135 minut. Największa grupa ósmoklasistów – 96,66 proc. – zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest niemiecki. Deklaracje wyboru tego języka złożyło 2,92 proc. uczniów VIII klasy szkoły podstawowej. Egzaminy z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) zdaje łącznie 0,42 proc. ósmoklasistów.

Czytaj też: Egzamin ósmoklasisty 2021: angielski. Uczniowie: "módlmy się o łatwy temat", "Nienawidzę tych maili"

Egzamin ósmoklasisty 2021 w reżimie sanitarnym

W tym roku w związku z epidemią COVID-19 i koniecznością prowadzenia przez wiele miesięcy edukacji zdalnej egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które zostały ogłoszone w grudniu ub.r., a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie programowej.

Czytaj też: Egzamin ósmoklasisty 2021 angielski. Odpowiedzi, arkusze CKE. Zadania rozwiązane przez eksperta

Egzamin ósmoklasisty 2021: niemiecki. Arkusze CKE, pytania, odpowiedzi, język niemiecki [27.05.2021]

Egzamin ósmoklasisty 2021. Kiedy wyniki?

Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty będą ogłoszone 2 lipca. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 9 lipca. Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie mógł przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisał w drugim terminie – 16-18 czerwca. Wynik egzaminu wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia – to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.

Zobacz też: Egzamin ósmoklasisty 2021: język angielski. Uczniowie szukają przecieków. Kiedy arkusze CKE i odpowiedzi? [RELACJA NA ŻYWO]

Egzamin ósmoklasisty 2021

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE