Rocznica wyboru Jana Pawła II. W Bydgoszczy padły wzruszające słowa: "Dziękuję Bogu, że na moim pielgrzymim szlaku znalazła się Bydgoszcz"

2020-10-16 11:59 EIB
Papież Jan Paweł II
Autor: Dennis Jarvis/cc/wikipedia Barka, była ulubioną pieśnią Jana Pawła II

W piątek (16 października) przypada 42. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża. Z tej okazji przypominamy jedyną wizytę Ojca Świętego w Bydgoszczy, po jego wyborze na Stolicę Piotrową. Doszło 7 czerwca 1999 roku.

Spis treści

  1. VII pielgrzymka Jana Pawła II do Polski przebiegała pod hasłem Bóg jest miłością.
  2. Jan Paweł II, Honorowy Obywatel Bydgoszczy

Jan Paweł II odwiedził Bydgoszcz 7 czerwca 1999 roku. Papież  przyleciał do Bydgoszczy z Lichenia śmigłowcem. Kujawy i Pomorze odwiedził już wcześniej będąc we Włocławku. Do Bydgoszczy przyleciał po raz pierwszy. Karol Wojtyła nasze miasto odwiedzał nim został papieżem.

VII pielgrzymka Jana Pawła II do Polski przebiegała pod hasłem Bóg jest miłością.

Śmigłowiec, którym przyleciał Jan Paweł II wylądował w Bydgoszczy o godz. 9.40. Stamtąd Jan Paweł II przyjechał na płytę lotniska specjalnym papamobile. W momencie, gdy papież przejeżdżał przez bramę w kształcie herbu miasta, w niebo wypuszczono tysiące gołębi.

W swojej homilii Jan Paweł II skupił się przede na przesłaniu „Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości”.  Papież mówił w niej o  cierpieniu bydgoszczan w okresie II wojny światowej. Wspomniał także nadanie przez prymasa Stefana Wyszyńskiego pierwszemu kościołowi zbudowanemu po II wojnie w Bydgoszczy tytułu „Świętych Polskich Braci Męczenników”. Jak Paweł II nie pominął faktu, że właśnie z tej świątyni w swoją ostatnią drogę wyruszył ks. Jerzy Popiełuszko.

ZOBACZ: Jan Paweł II zmarł 15 lat temu. Karol Wojtyła jest Honorowym Obywatelem Bydgoszczy [15. rocznica śmierci Jana Pawła II]

Jan Paweł wspomniał także lata swej młodości i wyprawy do Bydgoszczy:

- "Kiedy w 1953 roku po raz pierwszy płynąłem Brdą, tak nam się ta rzeka spodobała, że zrodził się bunt. Nie płyniemy do Bydgoszczy - krzyczeli. Ale w końcu przypłynęliśmy" - żartował. Gdy zebrani na płycie lotniska bydgoszczanie wołali : "Zostań z nami" Jan paweł II odpowiedział: „Brda uchodzi do Wisły, a na drugim końcu czeka Toruń".

Jan Paweł II, Honorowy Obywatel Bydgoszczy

Władze Bydgoszczy uhonorowały Jana Pawła II tytułem Honorowego Obywatela Bydgoszczy.- "Pomóż nam odnaleźć jedność wewnętrzną Polaków. Daj nam wolę i mądrość do wzajemnego wybaczania, zjednoczenia w miłości do pokoju i prawdy, wzajemnego poszanowania" - powiedział Roman Jasiakiewicz, ówczesny prezydent Bydgoszczy.

- "Dziękuję Bogu, że na moim pielgrzymim szlaku znalazła się Bydgoszcz" - odpowiedział Jan Paweł II, czym wywołał radość ponad 650 tys. osób, które zgromadziły się na płycie lotniska w Bydgoszczy.

Super Biznes 11 V

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.