Jodek potasu trafił do kujawsko-pomorskiego. Komu przekazano tabletki?

i

Autor: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki Jodek potasu trafił do kujawsko-pomorskiego. Komu przekazano tabletki?

Jodek potasu

Jodek potasu trafił do kujawsko-pomorskiego. Wyznaczono blisko 500 punktów dystrybucji

2022-10-06 8:36

W Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się konferencja prasowa dotycząca dystrybucji jodku potasu w regionie – w przypadku zagrożenia radiacyjnego. Działania te wynikają z dyspozycji prewencyjnej MSWiA, odnoszącej się do walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

Jodek potasu w woj. kujawsko-pomorskim. Ile tabletek przekazano?

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz poinformował, że liczba tabletek przekazana z Agencji Rezerw Strategicznych w sierpniu br. do kujawsko-pomorskiego – i zabezpieczona w magazynie wojewódzkim, magazynach powiatowych i gminnych – wynosi łącznie 3 115 860 sztuk. Oprócz tej rezerwy, po otrzymaniu list zapotrzebowania z gmin, powiatów i miast wystąpiłem jeszcze do ARS o przyznanie dodatkowej puli – w liczbie 552 tys. tabletek – powiedział.

Mikołaj Bogdanowicz zaznaczył, że tabletek z jodkiem potasu przekazanych do regionu jest więcej niż wynosi populacja naszego województwa – m.in. z powodu migracji osób, np. uczących się u nas, bądź przebywających w szpitalach. Dlatego, w razie konieczności będzie dostępna pula tabletek dodatkowych, gdyby samorząd wystąpił z takim wnioskiem. Podkreślił, że choć obecne działania są bardzo zaawansowane, to jest to akcja zapobiegawcza. Sytuacja na Ukrainie jest nieprzewidywalna, dlatego dla bezpieczeństwa należy być gotowym również na taki scenariusz.

- Mam nadzieję, że ta rezerwa nigdy nie zostanie użyta. Obecnie nic nie wskazuje na to, by sytuacja, do jakiej się przygotowujemy, miała nastąpić w najbliższym czasie  – powiedział wojewoda.

Jodek potasu w Bydgoszczy i regionie. Gdzie odebrać tabletki?

Dyrektor Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Rafał Rewoliński poinformował, że aktualny proces dystrybucji jodku do poszczególnych samorządów przebiega bardzo sprawnie. Dzięki efektywnej współpracy z Państwową Strażą Pożarną prawie wszystkie gminy mają już tabletki w swoich magazynach. Jodek będzie przygotowany do wydawania w prawie 500 lokalizacjach na terenie całego województwa. W najbliższych dniach opublikujemy pełną listę miejsc, w których, w razie konieczności, będzie można pobrać tabletki – powiedział.

Wojewódzki konsultant w dziedzinie endokrynologii Profesor Roman Junik zwrócił uwagę, że nie ma uzasadnienia prewencyjne stosowanie jodku potasu. Profilaktyczne przyjmowanie tego środka, na własną rękę, jest odradzane przez lekarzy i specjalistów. - Jeżeli chodzi o podanie jodku potasu, największy sens ma przyjęcie go 24 godziny przed dojściem fali radioaktywnej. Najpóźniej – do 2 godzin po pojawieniu się skażenia. Maksimum – to 8 godzin po pojawieniu się skażenia – powiedział.

Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki PSP Jacek Kaczmarek potwierdził, że Państwowa Straż Pożarna 13 września odebrała z magazynów wojewody tabletki i przekazała do wszystkich komend powiatowych. Następnie 4 października rezerwy zostały wydane samorządom w regionie. Do dostarczenia jodku potasu, do wskazanych przez samorządy lokalizacji, wyznaczonych zostało 230 jednostek PSP.

Sonda
Zażyjesz jodek potasu, jeśli będzie taka potrzeba?
Jodek potasu dla Dolnoślązaków. Kto i kiedy go dostanie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany