Nadchodzi wiosna. Bydgoszcz zabiera się za pierwsze porządki

2021-03-02 11:43 eib
Nadchodzi wiosna. Bydgoszcz zabiera się za pierwsze porządki
Autor: UM Bydgoszcz Nadchodzi wiosna. Bydgoszcz zabiera się za pierwsze porządki

Jeszcze w tym miesiącu bydgoscy urzędnicy planują rozpoczęcie pierwszych prac porządkowych w całym mieście. W ramach wiosennych przygotowań mają być oczyszczone chodniki, ścieżki rowerowe oraz ulice. Niezbędne prace przejdą place zabaw i siłownie zewnętrzne. Pod koniec lutego rozpoczęło się także usuwanie jemioły z miejskiego drzewostanu.

Bydgoszcz: Czyste chodniki i ścieżki rowerowe

W drugiej połowie marca rozpocznie się oczyszczanie chodników, ścieżek rowerowych, schodów i przejść dla pieszych.

- Prace porządkowe rozpoczniemy od Śródmieścia - mówią bydgoscy urzędnicy i dodają: - Jednak już od początku marca na Starówce pracownicy ręcznie będą czyścić ścieżki pieszo-rowerowe. Ostateczne terminy będą uzależnione od warunków pogodowych - jeśli pojawią się opady śniegu oczyszczanie zostanie zawieszone.

W ramach prac usunięty zostanie piasek, śmieci oraz zanieczyszczenia. Z chodników znikną chwasty i trawa. Sprzątanie ulic rozpocznie się po całkowitym zakończeniu okresu zimowego, w okolicach kwietnia. Z jezdni najpierw usunięty zostanie piasek, w drugim etapie prowadzone będzie czyszczenie zamiatarką.

- Warto podkreślić, że przy usuwaniu chwastów w mieście zakazane jest stosowanie szkodliwego roundupu - informują urzędnicy z Bydgoszczy i dodają: - Opryski, zarówno na chodnikach, ścieżkach rowerowych, ulicach oraz terenach zieleni, wykonywane będą wyłącznie herbicydami, które mają zezwolenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  

Place zabaw pod stałą kontrolą

Podstawowe kontrole obiektów rekreacyjno- sportowych i utrzymywanie na nich porządku prowadzone jest kilka razy w miesiącu. Dodatkowo, w marcu i kwietniu wymienimy piasek we wszystkich piaskownicach. Przy sprzyjających warunkach pogodowych urządzenia zostaną także odmalowane. W sumie z mieście znajduje się ponad 50 placów zabaw, 32 siłownie zewnętrzne i 10 stref do streetworkoutu.

Zobacz także: Wiktor P. białym VW Passatem wjechał wprost do rzeki. Mógł się zabić! [WIDEO, ZDJĘCIA]

Tereny zielone budzą się do życia

Porządek w parkach i na skwerach utrzymywany jest przez cały rok, z różną częstotliwością.

- Rocznie na utrzymanie terenów zielonych wydajemy 3 mln zł - wyjaśniają urzędnicy i dodają: - Letni harmonogram czyszczenia zieleni rozpoczyna się 1 kwietnia. W ramach zamówienia utrzymywana jest czystość na trawnikach, alejkach, koszone są trawniki, opróżniane są kosze na śmieci. W utrzymaniu miasta znajduje się także ponad 2 tys. ławek, których elementy są myte, odmalowywane, a w razie potrzeby wymieniane na nowe. W razie potrzeby zlecamy też drobne prace remontowe.

Uruchomienie miejskich fontann zaplanowano na początek maja. ​

Pod koniec lutego rozpoczęły się także prace pielęgnacyjne w miejskim drzewostanie. Zabiegi polegające na oczyszczeniu drzew z jemioły dotyczą kilkudziesięciu drzew w Parku Jana Kochanowskiego, na skwerze Krzysztofa Komedy oraz przy ul. Solskiego. W zeszłym roku takie prace prowadzone były na Kapuściskach i przy ul. Stromej na Szwederowie. Prace objęły ok. 60 drzew, głównie klonów zwyczajnych.

Przeczytaj: Wózkiem inwalidzkim jechała po S5! 38-latka mogła stracić życie. Zobacz wideo!

W Bydgoszczy otwarto stok narciarski
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE