Nie wiesz co zrobić z choinką po świętach? Podpowiadamy gdzie można ją oddać

2021-01-15 8:21 eib
Nie wiesz co zrobić z choinką po świętach? Podpowiadamy gdzie można ją oddać
Autor: UM Bydgoszcz Nie wiesz co zrobić z choinką po świętach? Podpowiadamy gdzie można ją oddać

Wielu mieszkańców Bydgoszczy zadaje sobie pytanie, co zrobić ze świątecznym drzewkiem, aby nie zaśmiecać otoczenia. Choinki podlegają selektywnej zbiórce śmieci. Idealnie nadają się do recyklingu. Podaruj swojemu drzewku drugie życie!

Spis treści

  1. Co zrobić z choinką po świętach? Gdzie można ją oddać?
  2. Wrzuć do biodegradowalnych odpadów
  3. Co zrobić z choinką po świętach? Oddaj ją do PSZOK
  4. Drzewko świąteczne w wersji „ZERO WASTE”
Oswojona sarenka zgubiła drogę do domu przez śnieg

Co zrobić z choinką po świętach? Gdzie można ją oddać?

Często zasuszone czy zwiędnięte drzewka wyrzucane są gdzie popadnie, a rozwiązanie problemu jest bardzo proste. Najlepszym sposobem na pozbycie się choinki jest wystawienie jej w miejscu, w którym wystawiamy nasze śmieci. Przypominamy, że wywożenie drzewek do lasu jest zabronione.

Przeczytaj: ARKTYCZNA fala płynie do Polski. To już nie są żarty, ZASYPIE cały kraj. Kiedy APOGEUM? [PROGNOZA]

Wrzuć do biodegradowalnych odpadów

Jeśli choinka nie znajduje się w doniczce z ziemią.

Samo drzewko możemy wrzucić do brązowego pojemnika na odpady biodegradowalne. Gdy jest za duże, wystarczy postawić je przy wiacie śmietnikowej, tak aby nie utrudniać dojścia do śmietników.

Jeśli choinki trafią w to miejsce powstanie z nich ekologiczny kompost. Mieszkańcy domków jednorodzinnych powinni wystawić drzewko bez korzeni w terminie wywozu odpadów biodegradowalnych.

Co zrobić z choinką po świętach? Oddaj ją do PSZOK

Drzewka bez doniczki przyjmowane są także w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy

  • ul.  Jasinieckiej 7a,
  • inwalidów 15.

PSZOK przy ul. Ołowianej jest nieczynny do 20 stycznia. PSZOKi są czynne od poniedziałku do soboty w godz. 8-20. Pamiętaj o przedstawieniu rachunku za dokonywanie opłat.

Dodatkowo wszystkie choinki odbierane będą także w terminie odbioru odpadów wielkogabarytowych. Harmonogramy odbioru dla poszczególnych ulic znajdują się TUTAJ.

Sprawdź: Kiedy skończy się epidemia? Wizje jasnowidza Jackowskiego PRZERAŻAJĄ. Mówi o DRUGIM DNIE

Drzewko świąteczne w wersji „ZERO WASTE”

Niektórzy z nas zdecydowali się na zakup świątecznego drzewka w doniczce. Takie drzewko, wiosną – najlepiej od kwietnia do maja – można przesadzić z doniczki do ogrodu. Warto przy tym pamiętać, aby kupować rośliny, które od początku były uprawiane w donicach.

Choinkę po świętach można wykorzystać także do ochrony innych roślin. Gałązki (jeśli posiadają jeszcze igły) oddziela się od pnia i używa jako osłon przeciwmrozowych dla bylin, roślin cebulowych czy niskich krzewinek. Mniejsze, zdrewniałe fragmenty (jak również igły) można ułożyć w pryzmach kompostowych. Jeśli kompost jest dość jednorodny i powstał z roślin iglastych, można stosować go jako ściółkę lub nawóz dla roślin kwasolubnych.

Przeczytaj również: Bydgoski Budżet Obywatelski: To są trzy NAJLEPSZE projekty ponadosiedlowe

Gdzie wyrzucić sztuczną choinkę po świętach?

Jeśli z końcem okresu świątecznego chcemy pozbyć się sztucznej choinki, mamy dwie możliwości. Możemy zawieść ją do PSZOK lub wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane.

Jenot pilnował zwłok mężczyzny