Nie żyje Ewa Stąporek-Pospiech, dyrektor Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy

2020-09-21 11:37 EIB
Nie żyje Ewa Stąporek-Pospiech, dyrektor Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy
Autor: Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy Nie żyje Ewa Stąporek-Pospiech, dyrektor Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy

Ewa Stąporek-Pospiech zmarła 21 września 2020. Dyrektorem Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy była przez 30 lat. Dyrektor Ewa Stąporek-Pospiech miała 74 lata.

O śmierci Ewy Stąporek-Pospiech informuje Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy za pośrednictwem swojego konta na portalu społecznościowym. Dyrektor Ewa Stąporek-Pospiech miała 74 lata. 

- 21 września odeszła od nas Ewa Stąporek-Pospiech, Dyrektor Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy od 1990 roku. Była Dyrektorem przez 30 lat - czytamy w przekazanej informacji. - Wspaniały Dyrektor, Organizator, Artysta, Muzyk, Wielki Człowiek… Pani Dyrektor zawsze nas, nauczycieli i uczniów oraz rodziców wspierała w sukcesach, ale i pocieszała gdy zdarzały się trudniejsze chwile. Zawsze zaangażowana w pełni w sprawy szkoły i kultury w Polsce. 

Pani Dyrektor Ewa Stąporek-Pospiech na zawsze pozostanie w pamięci społeczności Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy oraz mieszkańców miasta. Jej zasługi dla naszej szkoły pozostaną nieocenione.

DYREKTOR EWA STĄPOREK –POSPIECH (1946-2020)

Dyrektor Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy od 1990 roku. Studia muzyczne ukończyła w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, w klasie fletu prof. W.W. Chudziaka. Była stypendystką Konserwatorium w Pradze. Pracowała jako solistka kameralistka w Capelli Bydgostiensis. Na flecie podłużnym dokonała wielu prawykonań i archiwalnych nagrań. Była współtwórczynią i członkinią zespołu barokowego Fiori Musicali, a także współtwórczynią pierwszego w Polsce fletu podłużnego „Jorga”. Pracowała jako członek jury konkursów fletowych, muzyki dawnej i zespołów kameralnych. W bydgoskim szkolnictwie muzycznym była zatrudniona od 1976 roku. Otrzymała Nagrodę Specjalną Prezydium Komitetu do Spraw Radia i Telewizji za wybitne i wartościowe nagrania muzyki staropolskiej. W 1993 roku zorganizowała Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów Arthur Rubinstein in memoriam, którego jest dyrektorem. Jest prezesem Towarzystwa Mozartowskiego, które powstało z jej inicjatywy w 1994 roku. Organizator konkursów, warsztatów i kursów muzycznych. Od 1994 roku wiceprzewodnicząca i przewodnicząca Rady Szkolnictwa Artystycznego przy Ministrze Kultury.

EWA STĄPOREK –POSPIECH otrzymała wiele nagród i odznaczeń:

1. Srebrny Krzyż Zasługi.2. Nagrodę I stopnia Centrum Edukacji Artystycznej (1993).3. Nagrodę I stopnia Ministra Kultury i Sztuki (1995).4. Złoty Krzyż Zasługi Prezydenta Rzeczypospolitej Polski (1997).5. Wyróżnienie Marszałka Województwa kujawsko-pomorskiego (1999).6. List Gratulacyjny Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2000).7. Nominację Alliano (2000).8. Nagrodę I stopnia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2000).9. Nagrodę Bydgoskiego Informatora Kulturalnego – Bydgoszcz – Nagroda za konkurs i organizację.10. Medal Prezydenta Miasta Bydgoszcz (2000).11. Nagrodę Przewodniczącego Rady Miasta Bydgoszczy (2001).12. Medal „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis” Ministra Kultury (2005).13. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Prezydenta Rzeczypospolitej Polskim (2005)14. Medal Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2005).15. Medal Kazimierza Wielkiego z okazji 661 urodzin Bydgoszczy (2007).16. Medal Wojewody Kujawsko-Pomorskiego (2007).17. Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego I stopnia za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej i artystycznej (2010).18. Insygnia województwa kujawsko-pomorskiego, Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego (2012).19. Nagroda Prezydenta Miasta Bydgoszczy z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki (2013, 2014).20. Laur „Popiełuszki” za działalność charytatywną (2015).21. Nagroda „Laur Andrzeja Szwalbego”, Prezydent Bydgoszczy (2015).

Zobacz: Śmierć pod Zawratem. Anna i Bartosz z Bydgoszczy zginęli w Tatrach [WSPOMNIENIA, ZDJĘCIA]

Nie żyje Ewa Stąporek-Pospiech, dyrektor Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy
Autor: Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy Nie żyje Ewa Stąporek-Pospiech, dyrektor Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy
Grób Piotra Woźniaka-Staraka w rocznicę śmierci