Pokonał hitlerowców. Rodak zbezcześcił jego pomnik [WIDEO]

2020-05-26 12:13 EIB
Ukradł pióro Marianowi Rejewskiemu! Policja schwytała złodzieja
Autor: KWP Bydgoszcz Ukradł pióro Marianowi Rejewskiemu! Policja schwytała złodzieja

Marian Rejewski pokonał Enigmę. Bydgoszczanin podjął w największej tajemnicy zmagania z szyfrem niemieckiej maszyny Enigma, którą Niemcy wykorzystywali do szyfrowania korespondencji. Rejewski pokonał szyfr zapisując się na kartach historii świata, jako ten, który złamał Enigmę. By uczcić dokonanie bydgoszczanina, na ulicy Gdańskiej w Bydgoszczy stanęła ławeczka Mariana Rejewskiego. 10 maja 2020 31-letni wandal zdewastował pomnik.

Marian Rejewski urodził się 16 sierpnia 1905 w Bydgoszczy, a zmarł 13 lutego 1980 w Warszawie. Rejewski był polskim matematykiem i kryptologiem, który w 1932 roku złamał szyfr Enigmy, najważniejszej maszyny szyfrującej używanej przez hitlerowskie Niemcy. 

Marian Rejewski był porucznikiem Armii Polskiej w Wielkiej Brytanii. Sukces Rejewskiego i współpracujących z nim kryptologów z Biura Szyfrów, między innymi Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego, umożliwił odczytywanie przez Brytyjczyków zaszyfrowanej korespondencji niemieckiej podczas II wojny światowej, przyczyniając się do wygrania wojny przez aliantów.

Złamał kod niemieckiej Enigmy. Teraz okradł go rodak.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

POMNIK MARIANA REJEWSKIEGO W BYDGOSZCZY ZDEWASTOWANY

Do zdarzenia doszło prawie dwa tygodnie temu (10.05.2020) w południe. Jeden z przechodniów usiadł koło pomnika Mariana Rejewskiego przy ulicy Gdańskiej w Bydgoszczy. Mężczyzna dziwnie się zachowywał. Po chwili chwycił za pióro i zaczął wyginać, próbując je urwać. Niestety udało mu się. Wyrwane pióro schował do saszetki i odszedł.

ZOBACZ KONIECZNIE: Pomnik na Starym Rynku w Bydgoszczy przeniesiony na nowe miejsce

Całe zdarzenie zostało zarejestrowane przez kamerę miejskiego monitoringu. Pracownicy straży miejskiej obsługujący kamery zauważyli brak elementu pomnika. Informacja o kradzieży została przekazana pracownikom Urzędu Miasta Bydgoszczy, którzy zgłosili ten fakt policjantom z bydgoskiego Śródmieścia. Funkcjonariusze zabezpieczyli nagranie. Wizerunek sprawcy został przekazany poszczególnym jednostkom podległym bydgoskiej komendzie.

Na trop sprawcy wpadli policjanci z wydziału narkotykowego. To oni ustalili jego dane personalne. Następnie przystąpili do działania i namierzyli podejrzewanego w centrum miasta. Na jednej z ulic funkcjonariusze zatrzymali 31-latka. Mężczyzna posiadał przy sobie skradziony element pomnika. Nie był w stanie odpowiedzieć dlaczego tak postąpił.

Zatrzymany został dowieziony do komisariatu na bydgoskim Śródmieściu. Tam śledczy na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego przedstawili mu zarzut przestępstwa kradzieży, za który grozi do 5 lat pozbawienia wolności.