Rondo Kujawskie po przebudowie będzie miało nieco mniejszą średnicę [ZDJĘCIA]

2019-12-19 9:29

Trwają prace nad rozbudową ronda Kujawskiego. Według projektu po przebudowie będzie ono miało mniejszą średnicę. Koszt inwestycji, łącznie z zakupem tramwajów i zakończoną już przebudową węzła Szarych Szeregów pochłonie około 370 mln zł.

Od soboty (14.12.2019) udo użytku oddana została część nowych jezdni od strony Zielonych Arkad. Znajdują się one na docelowym poziomie ronda.

Nowa wyspa centralna na rondzie będzie miała mniejszą średnicę niż stare skrzyżowanie z ruchem okrężnym.

Na rondzie ułożone zostaną nie tylko tory pomiędzy dwiema jezdniami ulic Kujawskiej i Wojska Polskiego. Od razu montowane są też rozjazdy i torowisko pozwalające w kolejnych latach wyprowadzić linie tramwajową przez Szwederowo w kierunku ronda Grunwaldzkiego. Wstępna koncepcja takiego połączenia powstanie w przyszłym roku.

W ramach inwestycji powstają nowe chodniki i drogi rowerowe. Drogi rowerowe znajdą się po obu stronach wszystkich ulic natomiast od jezdni oddzieli je pas zieleni.

Przystanki autobusowe i tramwajowe będą na każdym kierunku lokalizowane za skrzyżowaniem. Pomiędzy jezdniami ulicy Kujawskiej od strony południowej zlokalizowany zostanie parking P+R na około 140 pojazdów. Ma to być miejsce do pozostawienia pojazdu i kontynuowania podróży do centrum z wykorzystaniem komunikacji miejskiej. Na rondzie ruchem drogowym będzie kierowała sygnalizacja świetlna. Droga rowerowa doprowadzona zostanie również wzdłuż drogi dojazdowej do głównego wejścia Zielonych Arkad.

Nowa trasa tramwajowa będzie najkrótszym połączeniem osiedli górnego tarasu z centrum. Dzięki jej budowie nawet w przypadku zdarzeń losowych lub przyszłych remontów ta część miasta będzie cały czas obsługiwana komunikacją tramwajową.