Wojewoda Bogdanowicz apeluje do medyków o zgłaszanie się do pracy na oddziałach covidowych

2021-03-08 13:17 eib PAP
Wojewoda Bogdanowicz apeluje do medyków o zgłaszanie się do pracy na oddziałach covidowych
Autor: Pixabay Wojewoda Bogdanowicz apeluje do medyków o zgłaszanie się do pracy na oddziałach covidowych

Wojewoda kujawsko-pomorski, Mikołaj Bogdanowicz, i wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych, dr Paweł Rajewski, w poniedziałek (8.03.2021) zaapelowali do medyków, którzy nie są zaangażowani w walkę z koronawiruem, o to, by zgłaszali się do pracy na szpitalnych oddziałach covidowych.

- Od ponad roku zmagamy się pandemią koronawirusa. To ogromne wyzwanie dla nas wszystkich. Szczególna odpowiedzialność ciąży na administracji państwowej i służbie zdrowia. Mamy do czynienia obecnie z trzecia falą pandemii. Aby skutecznie walczyć, musimy wykazać się poczuciem odpowiedzialności i solidarności – napisali w liście otwartym do środowiska medycznego wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i konsultant wojewódzki dr Paweł Rajewski.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i konsultant wojewódzki dr Paweł Rajewski apelują do medyków o pracę na oddziałach covidowych

W liście podkreślono, że województwo jest dobrze przygotowane od strony technicznej, istnieją duże możliwości, jeśli chodzi i tworzenie dodatkowych miejsc w szpitalach, powołano szpital tymczasowy w Ciechocinku, ale brakuje personelu do pracy w tych placówkach.

- Dlatego zwracamy się do państwa z apelem o zgłaszanie się do pracy w oddziałach covidowych w województwie kujawsko-pomorskim na okres kilku najbliższych tygodni. Szczególnie potrzeba lekarzy, pielęgniarek i fizjoterapeutów. Osobom skierowanym gwarantujemy dwukrotność dotychczasowego wynagrodzenia – podkreślili Bogdanowicz i Rajewski.

Zobacz koniecznie: Koronawirus: 8 marca 2021. 6 170 nowych zakażeń. Nie żyje 32 pacjentów [Raport Ministerstwa Zdrowia z 8 marca woj. kujawsko-pomorskie]

Rok temu potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Jak wpłynął na nasze życie?

Wojewoda na konferencji prasowej powiedział, że "ostatnie dni są tragiczne pod względem liczby zachorowań, a zwłaszcza liczby pacjentów, którzy trafiają do szpitali".

W szpitalach województwa przebywa 1214 chorych na COVID-19 i zajętych jest ponad 130 respiratorów. W szpitalach nie przybywa już dziennie 25, lecz 50 pacjentów. Liczba osób hospitalizowanych w regionie od 20 lutego wzrosła o 435. W szczytowym momencie w grudniu 2021 r. hospitalizowanych był 1350 osób, a zdaniem wojewody wkrótce ten poziom zostanie przekroczony.

Wojewoda zwrócił uwagę, że do szpitali trafiają pacjenci często w późnym stadium choroby, co powoduje, że ich leczenie jest trudniejsze i trwa dłużej. Zaznaczył, że liczy na zgłaszanie się do pracy na oddziałach covidowych przede wszystkim medyków podstawowej opieki medycznej i sanatoriów. Zaznaczył, że wystąpił do władz centralnych o nieuruchamianie na razie sanatoriów w regionie ze względu na trudną sytuację epidemiczną.

Dr Rajewski na konferencji podkreślił, że dzięki solidarnej postawie środowiska medycznego można wygrać z trzecią falą koronawirusa, która jego zdaniem będzie ostatnią.

- Przed nami przełomowe 1,5-2 miesiące. Jeżeli sobie poradzimy, będzie mniej zgonów, będziemy mieli wydolną służbę zdrowia i będziemy mieli satysfakcję, że pomogliśmy pacjentom. (...) Większość osób z grupy zero została zaszczepiona. W tej chwili nie ma uzasadnienia, żeby nie zgłosić się do pracy, nie chcieć pomóc. To jest taki moment, że swoją solidarną postawą, jedną prostą decyzją możemy uratować bardzo dużo istnień ludzkich. Musimy się jednoczyć, solidaryzować i pomagać"– mówił Rajewski.

Informacji o zatrudnianiu medyków na oddziałach covidowych udziela Wydział Zdrowia Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego (tel. 52-34-97-430, e-mail wzsekretariat@bydgoszcz.uw.gov.pl).

(PAP)

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE