Zimowe obowiązki właścicieli i zarządców nieruchomości. O czym trzeba pamiętać?

i

Autor: Pixabay Zimowe obowiązki właścicieli i zarządców nieruchomości. O czym trzeba pamiętać?

Zimowe obowiązki właścicieli i zarządców nieruchomości. O czym trzeba pamiętać?

2021-02-10 14:01

O czym muszą pamiętać zimą właściciele i zarządcy nieruchomości? Co należy do ich obowiązków? Sprawdźcie, kto musi usunąć śnieg oraz lód z chodników. Co jeszcze muszą zimą robić właściciele nieruchomości? Przeczytajcie nasz poradnik.

Spis treści

  1. Atak zimy 2021: Jakie obowiązki mają właściciele nieruchomości?
  2. Kto musi usunąć śnieg z chodnika?
  3. Kiedy nie musisz odśnieżać chodnika?
  4. Obowiązki właścicieli domów zimą. Co do nich należy?
Zima w Bydgoszczy

Atak zimy 2021: Jakie obowiązki mają właściciele nieruchomości?

W związku z występującymi opadami śniegu i koniecznością odśnieżania chodników Straż Miejska w Bydgoszczy przypomina o obowiązkach, jakie ciążą na właścicielach nieruchomości. Obowiązki te wynikają z Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Przeczytaj: WIELKIE opady śniegu! We wtorek może nas porządnie zasypać! [PROGNOZA POGODY 19.01.2021 Bydgoszcz]

Kto musi usunąć śnieg z chodnika?

Właściciele, użytkownicy, osoby posiadające nieruchomość w zarządzie, a także inne podmioty władające nieruchomościami zobowiązani są do utrzymania czystości i porządku na chodnikach położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości.

Kiedy nie musisz odśnieżać chodnika?

Właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych. Usunięty śnieg oraz lód mogą być pryzmowane na krawędzi chodnika lub w pasie zieleni przyulicznej, w sposób nieutrudniający ruchu pieszym. 

Obowiązki właścicieli domów zimą. Co do nich należy?

Należy również usuwać sople lodowe i nawisy śniegu z dachów i gzymsów obiektów budowlanych bezpośrednio sąsiadujących z drogami i chodnikami, niezwłocznie po ich powstaniu.

Osoby niewywiązujące się z obowiązku uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości popełniają wykroczenie. W przypadku stwierdzenia takiego wykroczenia, strażnicy miejscy mogą pouczyć sprawcę lub nałożyć na niego mandat karny w wysokości 100 zł lub sporządzić wniosek o ukaranie do Sądu.

Zobacz także: Morsom nad Jeziorem Jezuickim przyglądała się policja [ZDJĘCIA]

Zima na Górkach Fordońskich w Bydgoszczy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE