Kartka z kalendarza. Co wydarzyło się 7 sierpnia?

i

Autor: Pixabay Kartka z kalendarza. Co wydarzyło się 7 sierpnia?

7 sierpnia. Co to za data? Rocznica bitwy o Wilno i urodziny Elżbiety Batory! [KARTKA Z KALENDARZA]

2020-08-07 13:21

Jakie znane osoby obchodzą dziś urodziny? Czyje imiona widnieją w kalendarzu? W naszej Kartce z kalendarza znajdziecie również ciekawostki historyczne, o których mogliście nie mieć pojęcia. Dzisiejsza data trwale zapisała się na kartach historii. To przede wszystkim rocznica urodzin jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci w dziejach Europy, a także początek wielkiej bitwy o Wilno. Co jeszcze wydarzyło się 7 sierpnia? Sprawdźcie koniecznie!

Czyje imieniny są 7 sierpnia?

Dzień 7 sierpnia to 220 dzień obowiązującego w Polsce kalendarza gregoriańskiego. Przypominamy także, że aktualny rok 2020 jest rokiem przestępnym. Kolejny taki rok dopiero 2024. Kto obchodzi dziś imieniny? Imiona, które zobaczymy w kalendarzu, to: Albert, Dorota, Edmund, Kajetan, Klaudia, Konrad oraz Wincenty.

Co wydarzyło się 7 sierpnia?

Jedno z najważniejszych wydarzeń, które zapisało się na kartach historii, miało miejsce w późnym odrodzeniu, a dokładniej w 1655 roku. Podczas IV wojny polsko-rosyjskiej właśnie 7 sierpnia rozpoczęła się bitwa o Wilno. W trzydniowej potyczce starły się siły zbrojne I Rzeczypospolitej z wojskami Cesarstwa Rosyjskiego wspieranymi przez armię Kozaków Zaporowskich.

Na początku XVIII wieku (1702 rok) trwała III wojna północna. Choć Rzeczpospolita Obojga Narodów w ciągu tej trwającej dwadzieścia lat wojny oficjalnie pozostawała neutralna, 7 sierpnia wojska szwedzkie zajęły Kraków.

Karty kalendarza pamiętają również wydarzenia z II wojny światowej. W 1941 roku na cmentarzu żydowskim w Grajewie doszło do masakry Polaków, Żydów i Rosjan rozstrzelanych przez Niemców. Zginęło wówczas 119 ludzi.

W tym samym czasie w Zdołbunowie na Wołyniu SS zamordowało ok. 400 kolejnych osób narodowości żydowskej.

7 sierpnia 1944 roku był również 7 dniem powstania warszawskiego. Właśnie wtedy zakończyła się trwająca od 5 sierpnia rzeź Woli. Wówczas odbył się także zmasowany atak niemieckiej artylerii na warszawskie Stare Miasto.

Po wojnie w roku 1988 Renata Katewicz ustanowiła w Łodzi aktualny rekord Polski w rzucie dyskiem. Rekord mistrzyni to aż 66,18 m.

Dziesięć lat temu, 7 sierpnia 2010 roku Bogatynię dotkliwie zalały wody płynącego przez miasto potoku Miedzianka.

Osoby urodzone 7 sierpnia

Tego dnia w 1540 roku na świat przyszła Elżbieta, siostrzenica polskiego króla Stefana Batorego. Mała arystokratka niedługo później zasłynęła jako Krwawa Hrabina. To bez wątpienia jedna z najmroczniejszych, owianych złą sławą kobiet w historii Europy. Znana ze swojego umiłowania do wystawnych orgii i krwawych praktyk Elżbieta Batory odcisnęła tak wielkie piętno wśród zwolenników spiskowych teorii oraz fanów tajemnic, że do dziś postać tę spotkać można w wielu tekstach kultury popularnej. Jedna z mrożących krew w żyłach legend głosi, że węgierska hrabina kąpiąc się we krwi własnoręcznie zamordowanych dziewic, chciała uzyskać nieśmiertelność. Gdyby tak się stało, wiecznie młoda szlachcianka obchodziłaby dziś swoje 460 urodziny.

Mija 67 lat od urodzenia Andrzeja Pawlukiewicza, pochodzącego z Gdańska muzyka, pianisty i kompozytora, a także członka, a zarazem kierownika grupy muzycznej Wały Jagiellońskie. Artysta pisał piosenki m.in. dla piosenkarki Elżbiety Adamiak.

Pięćdziesiąt lat temu urodził się również Hubert Białczewski, mierzący 204 cm koszykarz grający na pozycji środkowego. To dwukrotny mistrz Polski, który swoje życiowe rekordy zdobył w 1995 i 1997 roku.

W 1983 urodził się również Michał Wojnar, muzyk rockowy znany przede wszystkim jako lider i wokalista grupy muzycznej Zabili Mi Żółwia.

Pogrzeb pięknej Patrycji z Otwocka

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki