Awanse, odznaczenia i gratulacje! Tak policjanci z Elbląga świętowali swój dzień!

2020-08-04 12:04
Minęło 101 lat od powołania Policjia Państwowej i 95 lat od dopuszczenia do służby pierwszej kobiety!
Autor: KMP w Elblągu Minęło 101 lat od powołania Policjia Państwowej i 95 lat od dopuszczenia do służby pierwszej kobiety!

Policja Państwowa została utworzona 24 lipca 1919 roku. Rok temu obchodziła więc 100 rocznicę tego wydarzenia. W tym roku minęło już 101 lat od pamiętnej daty. To jednak nie wszystkie rocznice, które świętowali elbląscy funkcjonariusze. Minęło 95 lat odkąd mundur założyła pierwsza polska policjantka! Jak co roku obchody Święta Policji były uroczyste, jednak tym razem epidemia koronawirusa sprawiła, że musiały one przybrać bardziej kameralny charakter.

CHoć niewątpliwie Święto Policji to najważniejszy dzień dla tej formacji, w tym roku okoliczności wywołane epidemią koronawirusa sprawiły, że obcody przybrały kameralny charakter. Tradycyjnie rozpoczęła je msza w Katedrze św. Mikołaja, którą celebrował biskup Diecezji Elbląskiej Jacek Jezierski.

To jednak nie koniecuroczystośći. W poniedziałek (3 sierpnia) w auli Komendy Miejskiej Policji w Elblągu funkcjonariusze i pracownicy cywilni obchodzili 101. rocznicę powołania Policji Państwowej.

W uroczystym apelu uczestniczył także Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie nadinsp. Tomasz Klimek.

Podczas uroczystości odczytano także list Mariusza Kamińskiego, szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

– Drogie Funkcjonariuszki, Funkcjonariusze oraz Pracownicy Cywilni Policji garnizonu warmińsko-mazurskiego, z okazji Państwa święta życzę przede wszystkim satysfakcji z pełnionej misji. W imieniu wszystkich obywateli, którzy zawdzięczają Państwu poczucie bezpieczeństwa, dziękuję za tę trudną służbę. Życzę również sukcesów w życiu prywatnym i składam wyrazy uznania dla Rodzin, które wspierają Państwa w każdych okolicznościach – napisał w liście Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński.

Tegoroczne Święto to także okazja do upamiętnienia 95 lat kobiet w Policji oraz okrągłej 30. rocznicy powstania Niezależnego Związku Zawodowego Policjantów.

Choć w czasach utworzenia policji nie było żadnych formalnych przeszkód, aby służbę pełniły także kobiety, zawód policjanta uważano za profesję typowo męską i nie przyjmowano kobiet w policyjne szeregi. Początki tej formacji nie były łatwe.

– Był to czas tworzenia się nowego Państwa, a procesowi temu towarzyszyły przemiany gospodarcze, ekonomiczne oraz społeczne. Policjanci musieli mierzyć się z różnymi przestępstwami, które coraz częściej dotykały kobiet oraz dzieci – mówi kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu.

Podczas święta awansowało łącznie 86 elbląskich funkcjonariuszy na wyższe stopnie służbowe. Wręczono również honorowe odznaczenia m.in. medale za długoletnią służbę i odznaki „Zasłużony Policjant”.

Uroczystość w Komendzie Miejskiej Policji w Elblągu została przeprowadzona z zachowaniem obowiązujących zasad reżimu sanitarnego.

Mieszkańcy Ścinawy nie są zadowoleni.