Jazda pod wpływem może kosztować czyjeś życie! Mimo to pijanych kierowców nie brakuje

2020-09-10 15:30
Policjanci z Elbląga zatrzymali sześciu pijanych kierowców jednego dnia!
Autor: KMP w Elblągu Policjanci z Elbląga zatrzymali sześciu pijanych kierowców jednego dnia!

Zdecydowanie nie warto ryzykować! Ceną za jazdę po alkoholu może być nawet ludzkie życie. Jakie natomiast grożą konsekwencje prawne za to przestępstwo? Przekonało się o tym aż sześciu nietrzeźwych kierowców, których w środę (9 września) policjanci z elbląskiej drogówki zatrzymali do kontroli.

W środę (9 września) policjanci z Elbląga kontrolowali trzeźwość kierowców. W ciągu jednego dnia zatrzymali aż 6 nietrzeźwych kierujących. Rekordzistą okazał się 44-latek, który na ulicy Warszawskiej w Elblągu wsiadł do nissana, rozpędził się i uderzył w zaparkowany samochód ciężarowy.

Na szczęście nikomu nic się nie stało. Na miejsce przyjechali policjanci i przebadali mężczyznę. Miał 2,4 promila alkoholu w organizmie.

Z kolei na wyjeździe z Elbląga na Malbork (trasa K-22) pijany 26-latek uderzył w bariery ochronne. Wiózł pasażera. Nikomu nic się nie stało. Obydwaj wyszli z auta i maszerowali drogą. Policjanci ich zatrzymali. Kierujący miał 1,5 promila alkoholu w organizmie i nie miał uprawnień do kierowania. 

Kolejne zatrzymania miały miejsce na ulicach: Żeromskiego, Ogrodowej, Wiejskiej oraz w Gronowie Elbląskim. Kierowcy aut odpowiedzą za przestępstwo, za które grozi kara nawet kilku lat więzienia.

Jaka kara grozi za jazdę po alkoholu?

Policjanci z Elbląga przypominają, że polskie prawo rozróżnia dwa rodzaje kierowania pojazdem po alkoholu. Stan po użyciu to wykroczenie (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu), a stan nietrzeźwości (od 0,5 promila alkoholu i więcej w wydychanym powietrzu) jest przestępstwem. Za prowadzenie pojazdu w stanie po spożyciu alkoholu (od 0,2-0,5 promila) grozi: • grzywna w wysokości od 50 zł do 5 tys. zł lub areszt do 30 dni,• zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat,• 10 punktów karnych.

Za prowadzanie pojazdu w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi: • grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do lat 2,• zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat,• świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł.

Wysadził matkę w powietrze