Koniec protestu w Elblągu. Pracownicy żłobków dostali podwyżki

2022-01-13 11:11
Pieniądze
Autor: Super Express Pracownicy żłobków w Elblągu dostali podwyżki.

W Elblągu zakończył się protest pracowników żłobków. Urząd miasta poinformował, że zabezpieczono środki na nagrody, na dodatki specjalne oraz na podwyżkę płacy zasadniczej. Zarząd regionu elbląskiego NSZZ "Solidarność" ocenił, że podpisane porozumienie jest wynikiem kompromisu.

Urząd miasta w Elblągu poinformował, że podpisane porozumienie związków zawodowych z dyrektorami elbląskich żłobków kończy trwający od 13 grudnia 2021 r. spór zbiorowy. - Złożone przez protestujących propozycje z przyczyn ekonomicznych nie mogły być w pełni przyjęte. Prezydent Elbląga zaproponował więc optymalne warunki, które zostały przyjęte przez pracowników - wskazano w komunikacie urzędu miasta.Zgodnie z przedstawioną propozycją zabezpieczono środki na nagrody dla pracowników, zabezpieczono środki na dodatki specjalne oraz na podwyżkę płacy zasadniczej dla pracowników merytorycznych: opiekuna 100 zł, starszego opiekuna 200 zł, pielęgniarki 300 zł. Ponadto prezydent Witold Wróblewski zaproponował ścieżkę rozwoju zawodowego pracowników bezpośrednio zajmujących się dziećmi. - W porozumieniu zawarty został również zapis o tym, że pracodawca nie będzie rozwiązywał z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników przez okres 36 miesięcy od dnia zawarcia porozumienia - podano w komunikacie.

Przewodniczący zarządu regionu elbląskiego Solidarności Grzegorz Adamowicz poinformował, że "podpisane porozumienie jest wynikiem kompromisu, który został wypracowany w trakcie rozmów i każda ze stron ustąpiła". Wskazał, że oczekiwania podwyżek były formułowane przez pracowników od trzech lat. - Od trzech lat odbijaliśmy się od ściany. Przyszedł moment, że pracownicy weszli w spór zbiorowy. Postulaty, które były przekazywane musiały być realne - wyjaśnił Adamowicz. Podwyżki obowiązują od 1 stycznia. Jak podał przewodniczący Adamowicz, opiekun w żłobku ma stawkę 3 tys. 220 zł brutto plus ok. 640 zł za 20 lat tak zwanej wysługi. Starsza pielęgniarka otrzymuje 3 tys. 814 zł brutto oraz 20 proc. dodatku za wysługę.

Sonda
Oddajesz dzieci do żłobka?
Żłobki w Bydgoszczy otwarte