Koronawirus. Gdzie można wyjechać na wakacje bez kwarantanny?

2020-06-01 11:36
Do jakich krajów pojedziemy bez kwarantanny? Odpowiadamy!
Autor: Pixabay Do jakich krajów pojedziemy bez kwarantanny? Odpowiadamy!

Wakacje lada chwila i wiele osób zadaje sobie to samo pytanie: Gdzie nie ma kwarantanny! Do jakich krajów pojedziemy bez konieczności odbywania dwutygodniowej kwarantanny? Wraz z początkiem czerwca kilka krajów europejskich otworzyło swoje granice! Informujemy o krajach, które zniosły obowiązek izolacji. Sprawdź! Te kraje wpuszczają Polaków!

W jakich krajach nie ma kwarantanny?

Czy istnieje lista krajów bez kwarantanny? Kwestię tego do jakich krajów możemy pojechać bez konieczności przechodzenia kwarantanny obecnie określa dany kraj. Aktualnie nie ma ogólnie obowiązującej umowy, która regulowałaby to na terenie Unii Europejskiej. Wytyczne, jakie należy spełnić leżą w gestii rządów poszczególnych państw.

Chorwacja otworzyła granice jako pierwsza!

Chorwacja to pierwsze państwo europejskie, które zdecydowało się na otwarcie swoich granic dla innych obywateli UE. Są jednak pewne obostrzenia, które należy spełnić po przyjeździe do Chorwacji.

Aby wjechać do kraju, należy na granicy okazać dokumenty potwierdzające akt własności nieruchomości na terenie Chorwacji lub dokładnie poinformować funkcjonariuszy o celu swojej podróży. Policja ma wówczas prawo zapytać o długość naszego pobytu oraz zażądać od nas numeru telefonu. Trzeba także dostosować się aktualnych wymogów epidemiologicznych. Są to m.in. ograniczenie kontaktu oraz zachowanie dystansu społecznego.

Do Bułgarii bez kwarantanny!

Wjeżdżając do Bułgarii od 1 czerwca ominie nas obowiązek przechodzenia kwarantanny. Rząd Bułgarii zniósł kwarantannę dla większości państw europejskich, w tym także dla Polski. Wyjątkiem jest w dalszym ciągu Wielka Brytania oraz siedem krajów Unii, w których obecnie jest najwięcej zachorowań (Irlandia, Szwecja, Belgia, Malta, Hiszpania, Portugalia i Włochy).

Z obowiązku kwarantanny są ponadto zwolnieni członkowie rodzin obywateli Bułgarii, zawodowi kierowcy międzynarodowi oraz załogi samolotów.

Czy można pojechać na Litwę?

Na Litwie nie ma kwarantanny dla Polaków! Od 1 czerwca bez problemu wjedziemy również na teren Litwy. Polska znalazła się na liście 24 krajów, których obywatele przepuszczeni przez granicę bez konieczności odbywania dwutygodniowej kwarantanny. Wcześniej państwa te musiały spełnić pewien wymóg.

Litewskie ministerstwo zdrowia zdecydowało, że wpuszczony zostanie każdy mieszkaniec państwa, w którym przyrost zachorowań jest mniejszy niż 15 osób na 100 tys. obywateli. Jeśli współczynnik ten będzie wyższy, należy poddać się 14-dniowej kwarantannie. Nie mają natomiast możliwości wjazdu na teren Litwy osoby z krajów, w których dziennie przybywa więcej niż 25 zakażeń na 100 tys. osób.

Jakie państwa otwierają granice?

Węgry bez kwarantanny? Tak! Granice otworzyły także Węgry. Obecnie na swoje terytorium wpuszczają obywateli 6 krajów, w tym także Polski. Również w tym przypadku nie obyło się bez warunków. Aby swobodnie poruszać się po terytorium Węgier, należy mieć udokumentowany cel podróży, w przeciwnym razie podróżni zostaną zawróceni na granicy.

Czy można pojechać do Austrii? Austria chce otworzyć swoje granice, jednak na lotnisku we Wiedniu będzie konieczność wykonania testu na koronawirusa. Jego koszt ma wynieść niecałe 200 euro, a na wyniki będzie trzeba czekać kilka godzin. Dzięki temu jednak nie będzie trzeba odbywać 14-dniowej kwarantanny.

Czarnogóra nie wpuszcza Polaków?

Rząd Czarnogóry ogłosił, że jako pierwszy w Europie jest wolny od epidemii. Zezwolił w związku z tym na przyjazd turystów aż ze 131 krajów. Niestety wśród nich nie znalazła się Polska! Do Czarnogóry mogą przyjeżdżać m.in. obywatele Litwy, Czech, Słowacji czy Niemiec.

Tamtejszy instytut zdrowia publicznego prowadzi dokładną selekcję krajów, których obywatele mogą wjechać na terytorium Czarnogóry. Jest ona dokonywana w oparciu o trzy czynniki: sytuacji epidemiologicznej w danym kraju, wydolności systemu opieki zdrowotnej, a także zdolności do testów na obecność koronawirusa.

Lista krajów, po których swobodnie możemy podróżować będzie się zmieniać. Będzie to oczywiście zależało od aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Niestety obowiązek kwarantanny może zostać wprowadzony podobnie. Miejmy nadzieję, że wraz z upływem czasu będzie ona coraz dłuższa, a ograniczeń będzie coraz mniej.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express kliknij TUTAJ.

Super Raport 29 V (goście: Kukiz, Flisiak)