Umowa [zdjęcie poglądowe]

i

Autor: Aymanejed/Pixabay Umowa [zdjęcie poglądowe]

Rusza wsparcie dla elbląskich przedsiębiorców!

2020-04-08 12:11

Samorząd elbląski przygotował różne formy wsparcia dla przedsiębiorców. Tzw. pakiet pomocowy ma na celu poprawę płynności finansowej lokalnych firm oraz ograniczenie negatywnych skutków epidemii koronawirusa. Pomoc oferowana przez miasto to przede wszystkim przesunięcia terminów opłat lokalnych, ulg w spłacie podatków od nieruchomości czy zwolnienie opłat za gospodarowanie odpadami.

Szczegółowe informacje na temat pakietu dla elbląskich przedsiębiorstw przedstawił 7 kwietnia prezydent miasta Witold Wróblewski podczas konferencji prasowej on-line.

– Główną troską nas wszystkich jest teraz zdrowie i życie nasze i naszych najbliższych. Jednak dla wielu elblążan jest to wyjątkowo trudny czas z uwagi na fakt, że do tej troski dochodzą jeszcze obawy o byt swoich rodzin, pracowników i utrzymanie zakładów pracy. Dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorców, których bezpośrednio dotknęły obostrzenia wprowadzone przez rząd na czas epidemii – mówił Witold Wróblewski podczas konferencji prasowej.

Urząd Miejski w Elblągu informuje, że pakiet pomocowy ma na celu ograniczenie skutków wynikających ze szczególnej sytuacji kryzysowej, w jakiej znaleźli się elbląscy przedsiębiorcy. Ze wsparcia mogą skorzystać przedsiębiorcy, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z COVID – 19. Z pakietu pomocowego wyłączeni są jednak ci, którzy rozpoczęli działalność po 1 marca 2020r.

Posłuchaj, jak się leczy zarażonych koronawirusem. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z następujących form pomocy:

1. Przesunięcie terminu wnoszenia opłat z tytułu użytkowania wieczystego oraz opłat z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Termin płatności zostaje przesunięty z 31 marca na 30 czerwca. Przesunięcie terminu wstrzymuje także naliczanie odsetek.

2. Ulga w spłacie podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców. W tamach ulgi można skorzystać z jednego z dwóch wariantów: odroczenia terminu płatności podatku lub rozłożenie zapłaty podatku na raty. W drugim przypadku można też otrzymać zgodę na umorzenie zaległości podatkowej. Ulgi dotyczą należności powstałej po 1 kwietnia i aby z nich skorzystać należy złożyć wniosek.

3. Zmniejszenie czynszu z tytułu najmu lokalu użytkowego oraz w dzierżawie gruntu stanowiącego własność gminną miasta. Ulga nie obejmie jednak opłat za media. W tamach tej formy pomocy można ubiegać się o odroczenie terminu płatności, rozłożenie płatności na raty lub umorzenie należności. Ulgi dotyczą należności powstałych po 1 kwietnia. W tym przypadku także konieczne będzie złożenie wniosku.

TU KUPISZ "Super Express" w trakcie kwarantanny!

4. Obniżenie czynszu dla przedsiębiorców prowadzących działalność w pawilonach na Targowisku Miejskim. Tutaj przewidziane jest także przesunięcie opłaty rezerwacyjnej wniesionej z góry za rok 2020. Aby ubiegać się o redukcję lub przesunięcie płatności należy złożyć wniosek.

5. Zwolnienia z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi przez przedsiębiorców, którzy tymczasowo zamknęli lokale. Więcej o tej formie wsparcia pisaliśmy w artykule: Przedsiębiorca nie zapłaci za śmieci, jeśli zawiesi działalność. Niezbędne jest złożenie wniosku lub e-wniosku przez platformę ePUAP.

6. Niskooprocentowana pożyczki dla mikroprzedsiębiorców ze środków Funduszu Pracy. Wnioski należy składać w Powiatowym Urzędzie Pracy w Elblągu. Szerzej o pożyczkach dla elbląskich przedsiębiorców pisaliśmy w artykule: Urząd Pracy w Elblągu da pożyczki w ramach „tarczy antykryzysowej”

SPRAWDŹ: Stacze ci ciśnienie? Wirus to wykorzysta

Posłuchaj, czy maseczki chronią przed koronawirusem. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

7. Zmiana warunków spłaty zobowiązań powstałych w okresie po 1 kwietnia dla przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa znaczącemu pogorszeniu z powodu epidemii koronawirusa uległa znaczącemu pogorszeniu. Aby skorzystać z tej formy pomocy należy złożyć wniosek.

Prezydent Elbląga wspomniał, że każdy wniosek o wsparcie rozpatrywany będzie indywidualnie oraz że liczy na rozszerzenie przez rząd zakresu pomocy przedsiębiorcom. Pod koniec Wróblewski zachęcił też do oddolnych inicjatyw obywateli, które mogą wspomóc elbląskie firmy.

– Właśnie teraz kluczowe jest solidarnościowe działanie. Może więc warto zamówić danie na wynos z ulubionej restauracji, wykupić karnet na poczet przyszłych usług w zaprzyjaźnionym zakładzie kosmetycznym, czy fryzjerskim, czy zamówić kwiaty u lokalnych ogrodników? To tylko przykładowe propozycje, które mogą wspomóc naszych przedsiębiorców – podsumował Witold Wróblewski.

Szczegóły wymienionych form wsparcia elbląskich przedsiębiorców oraz informacje dotyczące składania wniosków i warunków uzyskania pomocy dostępne są na stronie Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Express Biedrzyckiej gość Janusz Korwin-Mikke: Kaczyński powinien być królem Polski.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki