Drenaż, tynki i belki... Trwają prace w Zagrodzie Młyńskiej w Bogdańcu [ZDJĘCIA]

2019-10-09 8:45 Karolina Łopacińska
zagroda rem1
Autor: muzeumlubuskie.pl Prace przy fundamentach zagrody.

To gruntowna przebudowa obiektu należącego do muzeum w Gorzowie. Jak na razie roboty idą zgodnie z planem. Do wykonania jest sporo. Remont trwa od kilku miesięcy i ma się zakończyć przed upływem 2021 roku.

Budowlańcy działają na pełnych obrotach. Szyki może popsuć jesienna i zimowa pogoda. Póki co jest już wykonany drenaż wewnętrzny czyli system odprowadzający wodę, zabezpieczono fundamenty, trwa wymiana zużytych belek.

Co jest jeszcze do wykonania? Mówi Mirosław Pecuch, kierownik placówki w Bogdańcu:

Podczas remontów zabytków często odkrywane są różne skarby. Na razie budowlańcy niczego rewelacyjnego nie znaleźli. Jedynie wydobyto drobne przedmioty życia codziennego jak miarkę, nożyce do strzyżenia owiec czy sierp.

zagroda rem2
Autor: muzeumlubuskie.pl Budowlańcy zajmują się także ścianami i ich konstrukcją.

Wyremontowane zostaną także budynki gospodarcze, które nie są w złym stanie technicznym. Z kolei zabytki ruchome czeka renowacja i konserwacja. Eksponaty z wystaw przechowywane są w magazynie w Bogdańcu, który wypełniony jest po brzegi.

zagroda rem3
Autor: muzeumlubuskie.pl Specjaliści oceniali stan belek.

Przypomnijmy - odnowiona zagroda ma być gotowa w 2021 roku. Koszt to ponad 7,5 miliona złotych. Obiekt liczy prawie 200 lat i ma zyskać dawny blask i pozostać skansenem.