Gorzów: "Helmuty" jeszcze pośmigają po torach. Stare tramwaje będą wozić mieszkańców

2020-09-23 6:15 em
Gorzów tramwaj
Autor: coola Odnowione Helmuty czekają by wrócić na tory.

Wydawało się, że zakup nowych tramwajów sprawi, że stare wysłużone poniemieckie wozy trafią na złom lub - w najlepszym razie - do muzeum. Nic bardziej mylnego, popularne "Helmuty" jeszcze się w mieście przydadzą. Wrócą na tory jednak nieco zmienione.

Gorzowian wozi teraz 14 nowiutkich, przygotowanych specjalnie dla miasta, Twistów. Stare "Helmuty" pojawiły się na torach we wtorek przy okazji Dnia Bez Samochodu. Okazuje się, że będą jeździć także w przyszłości i to w ramach regularnych kursów.

Obecnie w Gorzowie funkcjonuje tylko jedna linia tramwajowa - z Wieprzyc na Manhattan - i Twisty bez problemów realizują wszystkie kursy, ale to się zmieni gdy miasto ponownie uruchomi linię dwa i trzy. Dlatego MZK zostawiło sobie 9 starszych wozów i przygotowuje je do regularnego kursowania.

Wszystkie "Helmuty" zostały pomalowane na... zielono, tak by były podobne do Twistów. - W wozach wymieniono także oświetlenie na ledowe, wstawiono nowe szyby, tramwaje wyglądają lepiej - opowiada Marcin Pejski z gorzowskiego MZK. Kiedy znów wyjadą na tory? 

Najpierw musi zakończyć się remont torowiska na Chrobrego i Mieszka I czyli w połowie przyszłego roku. Przypomnijmy: pierwsze niemieckie wozy trafiły do miasta około 30 lat temu - były dużo tańsze niż nowe pojazdy i w dobrym stanie - obecnie mają od 40 do 60 lat.