Gorzów: Miłośnicy wydr, fantastyki czy wartości chrześcijańskich kontra Marsz Równości

2019-08-12 14:46 Karolina Łopacińska
marsz Kraków
Autor: Silar/commons.wikimedia.org Marsz Równości w Krakowie w ubiegłym roku.

W Gorzowie na 24 sierpnia zgłoszono 25 pikiet i manifestacji. Wcześniej do magistratu gorzowscy działacze Wiosny złożyli pismo o organizację tego dnia marszu. Gorzowscy urzędnicy mają trudny orzech do zgryzienia. Wszystkie zgłoszone wydarzenia muszą sprawdzić. Jakie podejmą decyzje?

Organizatorzy Marszu Równości nie mają wątpliwości, że to celowe działanie, które ma zablokować akcję. Choć nazwy niektórych zgłoszonych zgromadzeń brzmią żartobliwie, jak choćby "Pikieta miłośników słuchania psa gdy gra" to do sprawy gorzowski magistrat musi podejść poważnie.

- Wszystkie zgromadzenia, które zostały zgłoszone do miasta, muszą być ocenione. Na przykład pod względem miejsca, w którym się odbywają czy wymagają zabezpieczenia czy nie stanowią  zagrożenia dla mieszkańców pod kątem bezpieczeństwa w ruchu drogowym - wyjaśnia Wiesław Ciepiela, rzecznik prezydenta Gorzowa.

Tematem zajmuje się Wydział Spraw Obywatelskich UM. Urzędnicy proponują organizatorom wydarzeń inne terminy, po to żeby nie było komplikacji. Korespondencja trwa, na razie nie ma  jakiś obiecujących wyników. Liczą, że sprawa się unormuje.

Magistrat jest w stałym kontakcie z policją w sprawie zabezpieczenia Marszu Równości i pikiet. Decyzje muszą zapaść najpóźniej na 96 godzin przed ich rozpoczęciem.