Gorzowianin Błażej Król z Paszportem Polityki!

2020-01-15 11:28 Karolina Łopacińska
błażej król
Autor: gorzow.pl Gorzowianin podczas gali w Warszawie.

Gorzowski muzyk został laureatem prestiżowej nagrody w dziedzinie muzyka popularna. Tygodnik przedstawia go jako kompozytora, autora tekstów, gitarzystę i wokalistę reprezentujący ważną ostatnio scenę Gorzowa Wielkopolskiego.

- Moja żona powiedziała: nie stresuj się. Więc w ogóle o tym nie myślałem. Bukmacher też powiedział, że nie mam szans. Dlatego teraz tylko dziękuję. Żonie, babciom, rodzicom, wydawcy. Nie wiem, komu jeszcze – Oldze Tokarczuk? – powiedział Król odbierając nagrodę.

Jednak Król został doceniony przez kapitułę konkursu: "za dar zamykania osobistych emocji w piosenkach o atrakcyjnej, zwięzłej i melodyjnej formie. Za wyobraźnię, wierność autorskiej wizji i umiejętność przekonania do niej słuchaczy". To pierwszy gorzowianin, który otrzymał Paszport przyznawany przez tygodnik Polityka od 1993 roku.

Błażej Król występował w takich zespołach jak Kawałek Kulki i UL/KR. Obecnie gra pod własnym nazwiskiem i współpracuje muzycznie ze swoją żoną Iwoną w formacji Kobieta z Wydm. W sumie nagrał pięć solowych albumów. Ostatni - wydany we wrześniu 2019 roku - to "Nieumiarkowania" okrzyknięty przez dziennikarzy najlepszą płytą 2019 roku.