Lubuskie: Defibrylatory pod ręką. Skorzystają policjanci i mieszkańcy

2020-02-21 16:51 Kły
defibrylator1
Autor: materiały Lubuska Policja Niewielki sprzęt a ratuje życie.

Sprzęt będzie ogólnodostępny w lubuskich komendach policji, tuż obok urządzeń AlcoBlow do badania zawartości alkoholu w organiźmie. Defibrylatory kosztowały 80 tysięcy złotych.

W 14 komendach policji za kilka dni mają pojawić się urządzenia ratujące życie. W razie zagrożenia będą one dostępne dla każdego. To pierwsze takie przedsięwzięcie w kraju. Jak podkreślają policjanci, ich zadaniem nie jest tylko ściganie przestępców, ale także szybka reakcja na sytuacje zagrażające życiu.

- Na komendach przebywa wiele osób, często w stresujących sytuacjach. Są zatrzymani, którzy bywają pod wpływem różnych substancji, narkotyków, dopalaczy. Często dochodzi do zatrzymania akcji serca i policjanci będą mogli wykorzystać nowoczesny sprzęt, by uratować życie - podkreśla podinspektor Sławomir Kostiuszko, inicjator akcji.

defibrylator2
Autor: materiały Lubuska Policja Urządzenie jest łatwe w obsłudze.

Ja dodaje Wiesław Wiedecki, komendant powiatowy policji w Świebodzinie- nie tylko mundurowi będą mieli dostęp do defibrylatorów. Każdy mieszkaniec będzie mógł z nich skorzystać. Informacja o tym, gdzie znajduje się sprzęt pojawi się na budynkach komend.

Urządzenia, jak twierdzą fachowcy, są bardzo proste w obsłudze. Dwie elektrody trzeba przykleić do klatki piersiowej: pod prawym obojczykiem i na lewym boku poniżej serca. Następnie defibrylator krok po kroku sam wydaje instrukcje postępowania. Wykonana akcja w ciągu trzech minut od utraty przytomności, pozwala na przeżycie w 75 procentach przypadków.