Syryjczyk z polskim obywatelstwem próbował przemycić przez granicę trzech Egipcjan

i

Autor: Straż Graniczna

Lubuskie: Irakijczycy próbowali nielegalnie przekroczyć granicę. Pomagał im Egipcjanin

2022-03-30 13:54

Funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku zatrzymali czterech Irakijczyków, którzy próbowali nielegalnie przekroczyć polsko-niemiecką granicę. Do Niemiec próbował ich przewieźć 31-letni Egipcjanin, posiadający polską kartę pobytu.

We wtorek (29 marca) funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku zatrzymali do kontroli samochód osobowy, jadący w kierunku niemieckiej granicy. Za kierownicą auta siedział 31-letni obywatel Egiptu posiadający polską kartę pobytu, a razem z nich podróżowało czterech obywateli Iraku. Jak się okazało, Irakijczycy w listopadzie złożyli w placówce Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych wnioski o ochronę międzynarodową na terytorium Polski. Otrzymali także Tymczasowe Zaświadczenia Tożsamości Cudzoziemca, które potwierdzają ich legalny pobyt w Polsce, ale nie uprawniają do swobodnego przekraczania granicy.

ZOBACZ TEŻ: 24-latek zaatakował ekipę karetki. Wycelował pistolet prosto w lekarza!

- Obywatele Iraku, z uwagi na popełnione przestępstwo, polegające na usiłowaniu bezprawnego przekroczenia granicy państwowej, zostali zatrzymani - poinformowała rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej Joanna Konieczniak. - Mężczyźni usłyszeli zarzuty, do których się przyznali i dobrowolnie poddali się karze 2 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres 1 roku.

Funkcjonariusze Straży Granicznej odwieźli cudzoziemców na dworzec PKP w Rzepinie, gdzie dodatkowo, w ramach pomocy humanitarnej, kupili Irakijczykom bilety do Warszawy.

Zatrzymany został również 41-letni Egipcjanin. Za pomaganie Irakijczykom w nielegalnym przekroczeniu granicy, grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.

- Wobec mężczyzny prowadzone są dalsze czynności procesowe - dodała Joanna Konieczniak.

Sonda
Jak oceniasz pracę Straży Granicznej?
Jak wygląda pomoc na granicy? (Medyka)
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE