Matury pod specjalnym nadzorem. Będą płyny dezynfekujące i maseczki

2020-06-05 16:43 MGA
Zespół Szkół Mechanicznych
Autor: mz Gorzowski Mechanik gotowy do matur

Już w poniedziałek (08.06) w Polsce rozpoczną się matury. W Gorzowie do egzaminu dojrzałości podejdzie 1162 uczniów. Tym razem wszystko będzie jednak wyglądać inaczej niż zwykle. Ze względu na koronawirusa trzeba zachować wysoki reżim sanitarny. Co to oznacza dla uczniów?

Przede wszystkim przed egzaminami sale muszą zostać zdezynfekowane. Należy zachować też półtorametrowy odstęp między ławkami, a to oznacza, że maturzyści będą rozmieszczeni w większej ilości pomieszczeń.  Jeśli chodzi o przybory do pisania czy kalkulatory, linijki itp. to każdy musi mieć swój własny zestaw, nie można go też nikomu pożyczać ani się wymieniać. Młodzież, przed wejściem na sale musi mieć maseczkę, którą można ściągnąć po zajęciu miejsca. Uczniowie nie mogą mieć też ze sobą żadnych „fantów”, np. przynoszących szczęście pluszaków czy breloczków.

Z kolei nauczyciele zasiadający w komisjach będą musieli mieć założone przyłbice. Na podobnych zasadach odbędzie się egzamin ósmoklasisty oraz egzaminy zawodowe w szkołach ponadpodstawowych. W tym roku szkolnym do protokołów poegzaminacyjnych musi także zostać dołączony schemat dotyczący tego jak zostały rozmieszczone ławki.

Przypomnijmy: matury miały się odbyć na początku maja, ale z uwagi na pandemię koronawirusa zostały przełożone. Rozpoczynają się w poniedziałek (08.06) językiem polskim. Dzień później matematyka, a następnie język obcy. Młodzież musi także wybrać jeden przedmiot dodatkowy. Tym razem maturzystów ominą egzaminy ustne, chyba, że ktoś wcześniej o to zawnioskował.