Mieszkanka powiatu sulęcińskiego padła ofiarą oszustów, podających się za pracowników banku

i

Autor: mat. policji Mieszkanka powiatu sulęcińskiego padła ofiarą oszustów, podających się za pracowników banku

Policja ostrzega przed oszustami

Myślała, że rozmawia z pracownikiem banku. Straciła 30 tysięcy złotych

2022-09-29 14:41

Mieszkanka powiatu sulęcińskiego padła ofiarą oszustów, podających się za pracowników banku, w którym trzymała pieniądze. Oszuści nakłonili 48-latkę, by zainstalowała na swoim telefonie aplikację umożliwiającą dostęp do ekranu, a co za tym idzie również do bankowości elektronicznej. Zanim kobieta zdążyła zorientować się, że ma do czynienia z oszustami, ci przelali sobie z jej konta 30 tys. zł.

We wtorek (27 września) na policję w Sulęcinie (woj. lubuskie) zgłosiła się kobieta, która padła ofiarą oszustwa. Do 48-letniej mieszkanki powiatu sulęcińskiego zadzwonił mężczyzna, podający się za pracownika banku i poinformował ją, że ktoś usiłował przelać z jej rachunku kilkaset złotych. Aby zapobiec utracie pieniędzy, kobieta miała pobrać na swój telefon aplikację, która umożliwi konsultantowi dostęp do ekranu, a co za tym idzie również do bankowości elektronicznej. Następnie została poproszona o zalogowanie się na swoje konto.

W ciągu następnych minut 48-latka rozmawiała z dwoma rzekomymi konsultantami, którzy sprawiali wrażenie kompetentnych i bardzo pomocnych. W pewnym momencie kobieta zaczęła jednak podejrzewać, że procedura „ratowania” jej pieniędzy trwa zbyt długo i coś jest nie w porządku. Rozłączyła się i natychmiast skontaktowała się z infolinią banku, aby zweryfikować całą operację. Ku jej przerażeniu okazało się, że chwilę wcześniej z jej konta wykonany został przelew na kwotę 30 tys. zł.

- Niestety sytuacji takich jak ta, jest coraz więcej. Ofiary oszustów tracą duże kwoty pieniędzy, często stanowiące oszczędności ich życia - mówi sierż. szt. Klaudia Biernacka z Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie i apeluje, by nie podejmować decyzji pod presją czasu, na co w większości liczą oszuści. - Za każdym razem, scenariusz jest praktycznie taki sam. Trzeba zadziałać szybko, bo tylko tak uchronimy nasze środki. Dajmy sobie chwilę do namysłu, a przede wszystkim na weryfikację zagrożenia.

Sonda
Znasz kogoś, kto stracił pieniądze na rzecz oszustów?
Nocny pożar domu w Janowie pod Międzyrzeczem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają