Pod Gorzowem pojawiły się wilki. Władze apelują o unikanie spacerów po lesie

2022-01-03 14:56
Pod Gorzowem pojawiły się wilki
Autor: pixabay.com Pod Gorzowem Wielkopolskim pojawiły się wilki

Władze podgorzowskiej gminy Deszczno ostrzegają przed wilkami. Zwierzęta te były widziane m.in. w miejscowościach Łagodzin, Dzierżów oraz Prądocin. Mieszkańcy gminy proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności i unikanie spacerów z psami po lesie.

Pod Gorzowem Wielkopolskim pojawiły się wilki. Zwierzęta te były widziane m.in. w miejscowościach Łagodzin, Dzierżów oraz Prądocin na terenie gminy Deszczno. W związku z otrzymanymi od mieszkańców sygnałami władze gminy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności na terenach leśnych oraz zabezpieczenie zwierząt domowych i hodowlanych.

Apelujemy do właścicieli psów o szczególny nadzór nad zwierzętami i unikanie spacerów po lesie i okolicach terenów leśnych - czytamy w komunikacie wydanym przez władze gminy Deszczno. - Prosimy o zamykanie posesji i zabezpieczenie odpadów komunalnych tak, aby nie stały się one pożywieniem dla dzikiej zwierzyny.

ZOBACZ TEŻ: 2000 zł za przekroczenie prędkości. W Gorzowie posypały się ogromne mandaty

Według Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim na terenie województwa lubuskiego żyje ok. 300 wilków. Populacja tych zwierząt od kilku lat utrzymuje się na stałym poziomie i w ostatnim czasie nie zauważono tendencji wzrostowej.

- Obserwujemy, że wilki coraz bardziej robią się zuchwałe i coraz częściej przychodzą pod zabudowania ludzi - zaznacza główny specjalista ds. szacowania szkód w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, Witold Marciniak. - Ma to związek z aurą, którą mamy za oknem. Te sytuacje miały miejsce, kiedy nastąpiły opady śniegu i temperatura zeszła poniżej zera i w tym momencie wilki mają trudności ze zdobyciem pokarmu.

Witold Marciniak dodaje, że ryzyko spotkania wilka jest stosunkowo niewielkie, gdyż zwierzęta te generalnie starają się unikać bezpośredniego spotkania z człowiekiem. Gdy jednak już się na niego natkniemy, należy zachować spokój i nie uciekać w panice. Podczas spotkania z wilkiem powinniśmy zachowywać się głośno, unikać kontaktu wzrokowego i spokojnie odejść, cały czas obserwując zwierzę.

Sonda
Czy widziałeś kiedyś wilka na wolności?
Potyczka jelenia z wilkiem. Nadleśnictwo Szczytno opublikowało wyjątkowe nagranie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE