Znów będą jeździć pekaesy? Lubuskie gminy mogą dostać dofinansowanie

2019-08-12 12:58 Karolina Łopacińska
pks
Autor: www.flickr.com Znów PKS-em pojedziemy w podróż?

Wojewoda lubuski ma do podziału 13 milionów złotych na uruchomienie nowych połączeń autobusowych. To pomysł rządu. Wnioski można składać do 16 sierpnia czyli do najbliższego piątku. Czasu zostało niewiele. Jakie trzeba spełnić wymogi? Szczegóły dostępne są także na stronach internetowych.

Do spełnienia jest kilka kryteriów. Gminy muszą pokryć minimum 10 procent kosztów. Trzeba też udowodnić, że dane połączenie nie działało minimum trzy miesiące przed okresem wejścia w życie ustawy o autobusowym funduszu. Co będzie oceniane we wnioskach?

- Znaczenie ma powierzchnia obszaru właściwości organizatora, liczba mieszkańców, gęstość zaludnienia, liczba i długość linii komunikacyjnych, ilość zatrzymań na przystankach, częstotliwość połączeń, które będą występować  na tej jednej linii oraz realizacja potrzeb osób niepełnosprawnych - wylicza Katarzyna Kis, dyrektor wydziału infrastruktury LUW.

luw gorzów
Autor: fot. archiwum Szczegóły udziela LUW w Gorzowie.

Wnioski o dotacje można składać do 16 sierpnia (piątek). Szczegóły na stronach Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego. Przypomnijmy - rząd chce dopłacać do połączeń autobusowych. Pieniądze będą przeznaczone na zorganizowanie transportu z mniejszych miejscowości czy wsi do miast.