Bp Damian Bryl nowym biskupem kaliskim. To on zastąpi zwolnionego bp Edwarda Janiaka!

2021-01-25 13:44 ago PAP
Bp Damian Bryl nowym biskupem kaliskim. To on zastąpi zwolnionego bp Edwarda Janiaka!
Autor: Archidiecezja Poznańska Bp Damian Bryl nowym biskupem kaliskim. To on zastąpi zwolnionego bp Edwarda Janiaka!

Bp Damian Bryl, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, został mianowany biskupem kaliskim. Decyzję Ojca Świętego Franciszka ogłosiła dziś (25 stycznia) w południe Nuncjatura Apostolska.

W komunikacie opublikowanym w poniedziałek przez Nuncjaturę Apostolską w Polsce podano, że "Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem kaliskim dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej Damiana BRYLA".

Jak przypomina PAP, 17 października ubiegłego roku papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka.

ZOBACZ: Biskup Janiak wiedział o GWAŁCENIU dzieci przez księdza? Wierni: "Mieliśmy obiecać, że nic nie powiemy"

Od tego momentu zgodnie z decyzją papieża diecezją kaliską zarządzał abp. Grzegorz Ryś jako administrator apostolski sede vacante.

Bp Damian Bryl urodził się 10 lutego 1969 r. w Jarocinie. W latach 1988-1994 odbywał formację filozoficzno-teologiczną w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 1994 r. w Poznaniu z rąk abp. Jerzego Stroby.

W latach 1994-1996 pracował jako wikariusz w parafii Najświętszego Serca Jezusa w Środzie Wielkopolskiej. W 1996 r. podjął studia specjalistyczne na Universidad de Navarra w hiszpańskiej Pampelunie, ukończone w 1999 r. doktoratem z teologii.

Po powrocie do Polski (1999), został spowiednikiem, a od 2001 r. ojcem duchownym w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. W latach 1999-2001 pomagał w pracy duszpasterskiej w parafii Bożego Ciała w Poznaniu. Posługę w seminarium duchownym łączył z pracą redakcyjną w miesięczniku "Katecheta" (do 2006 r.).

W latach 2006-2010 duchowny pracował jako adiunkt na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dnia 13 lipca 2013 r. papież Franciszek mianował go biskupem tytularnym Suliana i biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Sakrę biskupią przyjął 8 września 2013 r. Jako swoją dewizę biskupią przyjął słowa z Drugiego Listu do Koryntian: Caritas Christi urget nos "Miłość Chrystusa przynagla nas".

W Konferencji Episkopatu Polski bp Bryl jest członkiem Komisji Wychowania Katolickiego, Komisji Duchowieństwa i Rady ds. Rodziny. W sierpniu 2020 r. został wybrany członkiem rady stałej Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ TAKŻE: Biskup Janiak z Kalisza współczesnym męczennikiem? Tym razem Rydzyk przesadził

Gdańscy seniorzy się szczepią! „Ekspresowo i bezboleśnie”