Jan Paweł II w Kaliszu. Padły wzruszające słowa [WSPOMNIENIE]

2020-10-16 9:15 AGO
Jan Paweł II
Autor: archiwum se.pl W Starym Sączu papież Jan Paweł II wcielił się w nauczyciela geografii

Dziś (16 października) mija 42. rocznica wybory Karola Wojtyły na papieża. Z tej okazji chcemy przypomnieć kaliszanom dzień, w którym 4 Jan Paweł II odwiedził Kalisz. Było to wielkie wydarzenie, które na zawsze zapisało się w historii naszego miasta i sercach mieszkańców.

4 czerwca 1997 roku Jan Paweł II stanął na Kaliskiej Ziemi. Nawiedził Bazylikę Świętego Józefa, Katedrę Kaliską i Seminarium Duchowne, a na placu św. Józefa odprawił Eucharystię.

Jak przypomina portal opiekun.pl, w celu przygotowania papieskiej wizyty Biskup kaliski powołał Diecezjalny Komitet Przygotowawczy. Do działań związanych z przyjęciem dostojnego Gościa włączyły się także władze wojewódzkie i miejskie. Przeprowadzono remonty domów, ulic i chodników. Zadbano o dekoracje, telebimy i parkingi, a zwłaszcza o przygotowanie placu celebry. Ołtarz umieszczony został na elewacji frontowej ówczesnego Domu Towarowego „Jantar” przy Placu Kilińskiego. Jego projekt opracował artysta plastyk Zygmunt Baranek, a konstrukcję przygotował inż. Romuald Zaręba. W jego zwieńczeniu ulokowano płaskorzeźbę Świętej Rodziny Kaliskiej autorstwa artysty plastyka Włodzimierza Ćwira, nawiązującą do hasła kaliskiej stacji pielgrzymki Ojca Świętego, które brzmiało: „Rodzina kolebką wiary i pierwszym miejscem ewangelizacji”.

Na trasie przejazdu, Jana Pawła II witały tłumy kaliszan i pielgrzymów. Do bazyliki będącej jednocześnie sanktuarium św. Józefa, Ojciec Święty dotarł około godz. 9.30. Po powitaniu przez ks. prałata Lucjana Andrzejczaka i kanoników kapituły kolegiackiej papież udał się do kaplicy Cudownego Obrazu Świętej Rodziny na kilkunastominutową modlitwę.

- W homilii Ojciec Święty zaakcentował kwestie dotyczące rodziny, obrony życia oraz zagrożeń stojących przed ludzkością, które określił mianem „cywilizacji śmierci”. To z Kalisza „poszło w świat” papieskie nauczanie, że: „Prawo do życia nie jest tylko kwestią światopoglądu, nie jest tylko prawem religijnym, ale jest prawem człowieka” i pamiętne słowa, że: „Naród, który zabija swoje dzieci, jest narodem bez przyszłości” - czytamy w relacji "Opiekuna". 

Tężnia solankowa w Chorzowie już działa

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.