Kalisz. W przychodni straciła zdrowie. 19-latka odszkodowanie dostała po 15 latach!

2021-01-19 18:54 Bogdan Stech PAP
Kalisz. W przychodni straciła zdrowie. Lekarz rodzinny nie wykonał całej diagnostyki
Autor: MiamiAccidentLawyer/cc0/pixabay Kalisz. W przychodni straciła zdrowie. "Lekarz rodzinny nie wykonał całej diagnostyki"

Sąd Okręgowy w Kaliszu przyznał we wtorek 19-letniej kobiecie 350 tys. zł zadośćuczynienia za błąd medyczny popełniony przez przychodnię lekarską w Nowych Skalmierzycach 15 lat temu – poinformowała rzecznik prasowy kaliskiego sądu Edyta Janiszewska.

Janiszewska powiedziała, że przychodnia, w której pracował lekarz oraz ubezpieczyciel mają pokryć też koszty sądowe w wysokości 19 tysięcy złotych.

- Sąd obciążył przychodnię odpowiedzialnością na przyszłość. Proces leczenia w tym zdarzeniu nie został zakończony i coś może się jeszcze pojawić. Jest to zabezpieczenie dla pokrzywdzonej na poczet przyszłych chorób z tym związanych, które nie ujawniły się w trakcie wydawania wyroku – powiedziała sędzia Edyta Janiszewska.

Do zdarzenia doszło w 2006 roku w przychodni lekarskiej w Nowych Skalmierzycach k. Kalisza. Do lekarza rodzinnego zgłosili się rodzice z 4-letnią wówczas córeczką, informując o swoich obawach dotyczących zdrowia dziecka. Ostatecznie czterolatka trafiła na oddział kardiologiczny kaliskiego szpitala, gdzie stwierdzono zawał mięśnia sercowego. Kilka dni później dziewczynka doznała udaru, który spowodował paraliż i niedowład prawej strony ciała.

Sprawa trafiła do sądu, gdzie w sprawie wypowiedzieli się biegli. Stwierdzili, że lekarz rodzinny nie wykonał u dziecka całej diagnostyki. Pozwani nie przyznali się do błędu. Wyrok jest nieprawomocny.

ZUS wysyła emerytom po kilkanaście tysięcy. To nie pomyłka. Emerycie! Nie przegap przelewu