Konin: Policjant ZASTRZELIŁ 21-latka. Minęło półtora roku, a nadal NIC nie wiemy! Wymowne słowa ojca

2021-04-02 10:57
Konin: Policjant ZASTRZELIŁ 21-latka. Minęło półtora roku, a nadal NIC nie wiemy! Wymowne słowa ojca
Autor: Facebook, archiwum Konin: Policjant ZASTRZELIŁ 21-latka. Minęło półtora roku, a nadal NIC nie wiemy! Wymowne słowa ojca

Do końca marca br. miała być gotowa ostateczna opinia ws. przebiegu zdarzeń z zastrzelenia 21-latka przez policjanta w Koninie. - Termin przesunięto do końca kwietnia - powiedział w piątek PAP rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Łodzi Krzysztof Bukowiecki.

Sprawa dotyczy wydarzeń z 14 listopada 2019 r., kiedy na jednym z konińskich osiedli funkcjonariusz postrzelił 21-letniego mężczyznę, który zmarł na miejscu. Sprawę nieumyślnego przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza i nieumyślnego spowodowania śmierci prowadzi Prokuratura Regionalna w Łodzi.

ZOBACZ: Konin: Ojciec zastrzelonego Adama Cz. skazany! Nawoływał do zabójstwa policjanta!

Zabójstwo 21-letniego Adama. Postępowanie w sprawie trwa już 18 miesięcy

Ojciec zamordowanego Artur Czerniejewski zarzuca policjantowi świadome zastrzelenie syna, a prokuraturze brak zdecydowanych działań, polegających na postawieniu zarzutów. - Śledztwo trwa zbyt długo; chcą uchronić policjanta przed odpowiedzialnością – uważa mężczyzna.

Według prokuratury powodem jest nagranie z monitoringu, na którym, jak się okazało, nie zarejestrował się moment oddania strzału. Dlatego łódzka prokuratura zleciła wykonanie licznych ekspertyz. Mowa m.in. o badaniach daktyloskopijnych, biologicznych, fizykochemicznych, mechanoskopijnych oraz badaniach śladów prochu. Celem jest – jak powiedział PAP rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Łodzi Krzysztof Bukowiecki - ustalenie, czy strzał został oddany, kiedy pokrzywdzony stał, czy kiedy leżał na ziemi; czy został postrzelony w pierś, czy w plecy. W związku z tą ostatnią kwestią dwie opinie twierdzą, że strzał padł w pierś, według trzeciej, że w plecy.

- Pomimo tego, że prokurator przesłuchał uzupełniająco biegłych, to nadal nie ustalił, jaki był rzeczywisty przebieg zdarzenia. Dlatego powołał niezależny zespół biegłych różnych specjalności, żeby opinia była jednolita - powiedział Bukowiecki.

CZYTAJ: Konin: Policjant ZASTRZELIŁ 21-latka. SPRZECZNE opinie biegłych

Do końca marca br. opinia miała być gotowa, ale tak się nie stało. - Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie ze względu na chorobę głównego biegłego poprosił o przesunięcie terminu w sprawie wydania opinii o miesiąc, czyli do końca kwietnia – przekazał prokurator.

Policjant nie został jeszcze przesłuchany, choć we wrześniu ub. roku wrócił do pracy. - Zostanie przesłuchany po zweryfikowaniu stanowiska biegłych i określeniu jego roli procesowej - powiedział rzecznik. Wyjaśnił, że "w zależności od ustaleń, będzie wiadomo, czy było to przestępstwo umyślne, czy nieumyślne".

Tłum na Dworcu Centralnym w Warszawie