Podejrzany o współudział w zabójstwie dziennikarza

i

Autor: CBŚP

Podejrzany o zabójstwo holenderskiego dziennikarza śledczego zatrzymany w Ostrowie Wielkopolskim!

2022-09-27 13:45

Akcja CBŚP w Ostrowie Wielkopolskim. To tu zatrzymany został Polak podejrzany o udział w zabójstwie holenderskiego dziennikarza Petera R. de Vriesa. Został on zastrzelony w 2021 roku w Amsterdamie, kiedy wychodził ze studia telewizyjnego. To już kolejny obywatel Polski zatrzymany w tej sprawie.

Znamy więcej szczegółów na temat poniedziałkowego zatrzymania Polaka podejrzanego o współudział w zabójstwie holenderskiego dziennikarza Petera R. de Vriesa w 2021 roku. Policjanci CBŚP we współpracy z policją niderlandzką zatrzymali w Ostrowie Wielkopolskim ściganego Europejskim Nakazem Aresztowania 30-latka.

Po polskiej stronie sprawę nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp., a w działaniach wsparcia udzielili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim.

Polsko-holenderskie śledztwo

Zatrzymany był ścigany w związku z podejrzeniem o współudział w zabójstwie dziennikarza w lipcu 2021 roku w Amsterdamie oraz o udział w międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym. W trakcie przeszukania funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli amfetaminę.

"Wobec zatrzymanego mężczyzny będzie wszczęta procedura ekstradycyjna do Królestwa Niderlandów, gdzie podejrzany stanie przed wymiarem sprawiedliwości" - podkreśliło CBŚP.

W poniedziałek o aresztowaniu mężczyzny poinformowała niderlandzka prokuratura. W sprawie oskarżono już dwóch innych Polaków.

Mężczyzna z Ostrowa Wlkp. został aresztowany pod zarzutem pomocy w przygotowaniu ataku na dziennikarza. Niderlandzka prokuratura nie podała tożsamości zatrzymanego. Według jej ustaleń w czasie, w którym dokonano zabójstwa mieszkał on w Rotterdamie. Zaznaczono, że władze wystąpiły już o jego ekstradycję do Holandii.

Zabójstwo Petera R. de Vriesa w Amsterdamie

Dziennikarz śledczy Peter R. de Vries został postrzelony 6 lipca 2021 r. w Amsterdamie, gdy wychodził ze studia telewizyjnego. Zmarł w szpitalu 15 lipca, wskutek odniesionych ran. Dziennikarz był powszechnie znany ze swoich bezkompromisowych reportaży, opisujących holenderski świat przestępczy. Był popularnym reporterem, często komentował w mediach głośne procesy kryminalne.

Przed sądem w Amsterdamie trwa obecnie proces podejrzanych o dokonanie zbrodni. Jednym z oskarżonych jest 36-letni Polak Kamil E., który prowadził samochód z miejsca ataku. Drugim - 22-letni Holender Delano G., który miał pociągnąć za spust. Obu mężczyzn schwytano krótko po zamachu na życie dziennikarza.

Na początku lipca aresztowano 27-letniego Polaka Krystiana M., któremu zarzuca się zlecenie zabójstwa. Mężczyzna jest również podejrzany o udział w trzech innych przestępstwach, w tym próbie zabójstwa.

12-LETNI nożownik zaatakował nastolatków
Nasi Partnerzy polecają