pożar

i

Autor: Pexels/ zdjęcie ilustracyjne

Gigantyczne straty

Pożar w Kaliszu. Spłonęła jedna ze zrekonstruowanych średniowiecznych chat!

2023-03-27 12:59

Groźny pożar w Rezerwacie Archeologicznym na kaliskim Zawodziu. Do zdarzenia doszło w nocy z soboty na niedzielę (25/26 marca). Doszczętnie spłonęła jedna z chat. Straty oszacowano na 150 tys. zł!

Pożar na terenie rezerwatu archeologicznego w Kaliszu

Rezerwat Archeologiczny Zawodzie – to oddział Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu. Pierwszy gród na Zawodziu został wzniesiony w latach około 850–860. Dziś w rezerwacie znajduje się między innymi 7 zrekonstruowanych drewnianych chat i warownia. Jak mówią historycy, pierwsze wzmianki o grodzie znalazły się już w 1106 w kronice Galla Anonima.

Niestety, w trakcie inauguracji sezonu, gdy w grodzie znajdowali się rekonstruktorzy średniowiecznego życia doszło do pożaru. Jak powiedział rzecznik kaliskiej straży pożarnej kpt. Szymon Zieliński, prawdopodobnie nie zagaszono w grodzie paleniska i ogień szybko się rozprzestrzenił.

Niestety, jeden z budynków spalił się całkowicie. To średniowieczna karczma. - Łącznie pracowało 10 zastępów straży pożarnej - mówi Zieliński. Na szczęście strażakom udało się uratować resztę budynków i nie ma osób poszkodowanych.

Sprawą zajmuje się już policja.

Sonda
Musiałaś/eś się kiedykowiek ewakuować z powodu pożaru?
Pożar na budowie na Pradze-Południe. Akcja służb ratunkowych
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany