Wielkanoc 2021. Możemy zapomnieć o rodzinnych świętach! Rząd nie ma wątpliwości

2021-03-12 14:49
Wielkanoc
Autor: Anna Gołaszewska/East News Wielkanoc 2021. Możemy zapomnieć o rodzinnych świętach! Rząd nie ma wątpliwości

Wielkanoc 2021 w cieniu trzeciej fali koronawirusa w Polsce. Czy władze wprowadzą limit gości na świętach wielkanocnych? Czy będzie zakaz przemieszczania dla niektórych województw? To pytanie coraz częściej zadają sobie Polacy, którzy chcieliby najbliższe święta spędzić w gronie najbliższych. Głos w sprawie ewentualnych obostrzeń zabrał minister zdrowia, Adam Niedzielski. Jakie są plany na Wielkanoc 2021 dla województw, w których trzecia fala daje się najmocniej we znaki?

Spis treści

  1. Wielkanoc 2021. Czy będą nowe obostrzenia dla całego kraju?
  2. Wielkanoc 2021. Restrykcje dla niektórych województw. Czy będzie zakaz przemieszczania?
  3. Wielkanoc 2021. Kiedy w tym roku wypadają święta wielkanocne?

Wielkanoc 2021. Czy będą nowe obostrzenia dla całego kraju?

Czy będą nowe obostrzenia na Wielkanoc 2021? To pytanie coraz częściej słyszy szef resortu zdrowia, Adam Niedzielski. Według prognoz szczyt zachorowań na COVID-19 ma nastąpić na przełomie marca i kwietnia. - Oznacza to, że Wielkanoc będziemy musieli prawdopodobnie spędzić tak jak Boże Narodzenie, ograniczając się do kontaktu z domownikami, a nie spędzając je tak jak lubimy czy tak, jak się przyzwyczailiśmy, czyli w szerokim gronie – powiedział w czwartek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Dodatkowo zapowiedział, że są prowadzone wewnętrznie dyskusję nad tym, czy już ta skala zachorowań powinna powodować podejmowanie takich decyzji ogólnopolskich czy jednak w jakiś sposób jeszcze dopuszczać regionalizację. Czy będą zatem nowe obostrzenia na Wielkanoc 2021 dla poszczególnych województw?

ZOBACZ: Obostrzenia na Wielkanoc 2021. W których regionach będzie zakaz przemieszczania?

CZYTAJ: Pogoda na Wielkanoc 2021. Kwiecień plecień przyniesie słońce i deszcz w Wielkanoc. Warto zrobić sobie urlop?

Wielkanoc 2021. Restrykcje dla niektórych województw. Czy będzie zakaz przemieszczania?

Święta wielkanocne coraz bliżej. Nie dziwi zatem ciekawość mieszkańców województw, w których są najwyższe współczynniki zakażeń koronawirusem. Czy rząd planuje wprowadzić zakaz przemieszczania? - W tej chwili jeszcze zdecydowaliśmy się na wprowadzanie obostrzeń w dodatkowych dwóch regionach (woj. lubuskie i mazowieckie), ale rzeczywiście jest też taka możliwość, że w perspektywie najbliższych tygodni może pojawić się taka sytuacja, że te wprowadzane kolejne obostrzenia będą miały już charakter ogólnopolski - mówił Niedzielski.

ZOBACZ: Wielkanoc 2021. Kiedy wypadają święta wielkanocne? Ile dni wolnego w szkole i pracy?

Wielkanoc 2021. Kiedy w tym roku wypadają święta wielkanocne?

Kiedy wypada Wielkanoc 2021? Święta będziemy obchodzić w kwietniu. W tym roku pierwszy dzień świąt wielkanocnych wypada 4 kwietnia (niedziela), a drugi w 5 kwietnia (poniedziałek)Wielkanoc 2021 jak zwykle poprzedza Wielki Post. Dla chrześcijan to czas pokuty - nawiązujący do 40 dni spędzonych przez Jezusa na pustyni. W Wielki Post powstrzymujemy się od hucznych zabaw oraz jedzenia mięsnych potraw. Przed Wielkanocą obchodzimy tzw. Wielki Tydzień, w którego skład wchodzą ustanowiona na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy Niedziela Palmowa, Wielki Czwartek upamiętniający ustanowienie Eucharystii przez Chrystusa oraz Wielki Piątek, czyli dzień wyciszenia. Mszy nie odprawia się również w Wielką Sobotę, ale tego dnia wierni przynoszą do kościoła koszyczki z pokarmami. Popularnie nazywa się ten dzień święconką. Obchodzenie Wielkiego Tygodnia w czasie pandemii koronawirusa znacznie się różni od tradycyjnych przygotowań do Wielkanocy.

Super Raport 12.03 (Goście: Piotr Zgorzelski - wicemarszałek Sejmu, PSL; dr Paweł Grzesiowski - immunolog), Sedno Sprawy: Leszek Miller