Google Doodle. Georges Seurat bohaterem wyszukiwarki. Wzorował się na nim van Gogh!

i

Autor: Georges Seurat - The Art Institute of Chicago/Wikimedia Commons Google Doodle. Georges Seurat bohaterem wyszukiwarki. Wzorował się na nim van Gogh!

Google Doodle. Georges Seurat bohaterem wyszukiwarki. Wzorował się na nim van Gogh!

2021-12-02 12:32

Google Doodle. Dzisiaj (2 grudnia) bohaterem najpopularniejszej wyszukiwarki jest Georges Seurat - niedoceniany za życia malarz, przedstawiciel neoimpresjonizmu. Jego obraz "Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte" to jedno z najważniejszych dzieł malarstwa XIX wieku, a na twórczości dzisiejszego bohatera Google Doodle wzorowali się m.in. van Gogh, Gauguin czy Matisse. Postać wybitnego malarza została przypomniana z okazji 162. rocznicy urodzin francuskiego artysty.

Georges-Pierre Seurat urodził się 2 grudnia 1859 w Paryżu. Zmarł 29 marca 1891 także w Paryżu. Z okazji urodzin wybitnego malarza, wyszukiwarka Google upamiętniła jego postać, zmieniając logo na okolicznościową grafikę Google Doodle, która nawiązuje do stylu artysty. Seurat, mimo że niedoceniany za życia, wsławił się jako autor nowatorskiej techniki malarskiej: metody polegającej na nakładaniu obok siebie drobnych plamek o czystych, nasyconych barwach, które, zlewając się w oku widza, dają efekt nieuchwytności światła. Krytycy, wzburzeni nietypowością stylu malarza, nazwali technikę „pointylizmem”, co oznacza „kropkowanie” lub „punktowanie”. We wrześniu 1886 krytyk sztuki Félix Fénéon, obrońca i przyjaciel Seurata, stworzył termin "metoda neo-impresjonistyczna". Jego najbardziej znanym dziełem jest „Niedzielne popołudnie na wyspie Grande-Jatte”, a także "Modelki i Parada". Co ciekawe za modelkę pozującą do dzieła "Pudrująca się kobieta" posłużyła mu młoda robotnica Madeleine Knoblock. Artysta doczekał się syna z kobietą, ale związek kochanków był utrzymywany w ścisłej tajemnicy. Dopiero po śmierci Seurata 26 marca 1891 roku przyjaciele dowiedzieli się, że miał z syna ze swoją sympatią. 

Google Doodle. Co to jest?

Google Doodle to okolicznościowa grafika, która okresowo pojawia się w miejsce loga wyszukiwarki. Google Doodle nawiązuje do ważnych osobistości, świąt, rocznic czy wydarzeń. Początkowo Doodle były prostymi modyfikacjami loga, które polegały na dodaniu do logotypu różnych elementów graficznych, z czasem jednak wzory modyfikowano coraz bardziej, aż wreszcie logo wyszukiwarki Google stało się niemal niewidoczne.

Express Biedrzyckiej - Sebastian Kaleta: Niemcy zagrażają suwerenności Polski. Dążą do budowy imperium