Google Doodle. Pierwszy dzień zimy. Kiedy astronomiczna, a kiedy kalendarzowa?

i

Autor: Google Google Doodle. Pierwszy dzień zimy. Kiedy astronomiczna, a kiedy kalendarzowa?

Google Doodle. Pierwszy dzień zimy. Kiedy astronomiczna, a kiedy kalendarzowa?

2021-12-21 9:08

Wtorek, 21 grudnia, to pierwszy dzień astronomicznej zimy. W tym roku astronomiczna zima rozpocznie się dokładnie o godz. 16:59. Z tej okazji wyszukiwarka Google przygotowała swoją specjalną wersję grafiki Google Doodle, a dzisiaj zamiast standardowego loga Google widzimy okolicznościową grafikę nawiązującą do tego wydarzenia. Mimo to na przyjście kalendarzowej zimy musimy zaczekać kilka godzin. Ta rozpocznie się dzień później, 22 grudnia.

We wtorek, 21 grudnia, najpopularniejsza przeglądarka przypomniała nam o nadejściu zimy astronomicznej. Pierwszy dzień zimy to najkrótszy dzień w roku, światłem dziennym możemy nacieszyć się tylko przez 7 godzin i 41 minut. W trakcie pozostałej części doby widok za oknami będzie spowity przez mrok. Na szczęście już od jutra (22 grudnia) dni będą robiły się coraz dłuższe. Co ciekawe - rozpoczęcie zimy astronomicznej to data ruchoma, ale zima kalendarzowa każdego roku rozpoczyna się 22 grudnia. Tym razem ten dzień wypadnie w środę. 

Google Doodle. Co to jest?

Google Doodle to okolicznościowa grafika, która okresowo pojawia się w miejsce loga wyszukiwarki. Google Doodle nawiązuje do ważnych osobistości, świąt, rocznic czy wydarzeń. Początkowo Doodle były prostymi modyfikacjami loga, które polegały na dodaniu do logotypu różnych elementów graficznych, z czasem jednak wzory modyfikowano coraz bardziej, aż wreszcie logo wyszukiwarki Google stało się niemal niewidoczne.

"Modowy luksus" w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie