Jeden z symboli Kielc znika! Rozpoczęła się rozbiórka domu przy ul. Żeromskiego 41!

2021-07-20 12:33
Jeden z symboli Kielc znika! Rozpoczęła się rozbiórka domu przy ul. Żeromskiego 41!
Autor: Google Street View Jeden z symboli Kielc znika! Rozpoczęła się rozbiórka domu przy ul. Żeromskiego 41!

Charakterystyczny dom przy ulicy Żeromskiego 41 zna chyba każdy kielczanin i kielczanka. Budynek ma około stu lat, a do 1995 roku był na liście zabytków. Drewniany, urokliwy domek od lat niszczeje, a po pożarze w 2014 roku pozostaje nieużywany. Eksperci stwierdzili, że budynek nie nadaje się do remontu, jakiekolwiek prace nie miałyby ekonomicznego uzasadnienia, ponieważ budynek znajduje się w stanie tzw. "śmierci technicznej". W poniedziałek rozpoczęto rozbiórkę charakterystycznego domu. Życie jednak nie znosi próżni - w jego miejscu pojawi się 3-kondygancyjny blok. Chętnych na zakup mieszkania położonego jednocześnie w centrum miasta i na uboczu nie brakuje.

Charakterystyczny i dobrze znany przez mieszkańców Kielc dom położony jest przy ul. Żeromskiego 41. Losy budynku w ostatnich latach były burzliwe. W 2014 roku doszło do pożaru, po którym dom nigdy już nie odzyskał dawnego blasku. W międzyczasie pojawiły się dwa stronnictwa, które miały zupełnie inny pogląd na przyszłość budynku. Jedni chcieli, by drewniana konstrukcja została wpisana do rejestrów zabytku, drudzy przekonywali, że należy wyburzyć budynek.

CZYTAJ TEŻ: Cedzyna: Poważna awaria na środku zalewu! Skuter wodny przewrócony! Trzy osoby w tarapatach!

W 2019 roku administratorem nieruchomości została Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana im. prof. Jana Czarnockiego w Kielcach. Zapadła decyzja o rozbiórce budynku, uznano, że remont byłby nieopłacalny i nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego - dom znajduje się bowiem w tzw. stanie śmierci technicznej. Dlatego też 19 lipca rozpoczęła się rozbiórka wybudowanego tuż po I wojnie światowej  budynku.

W miejsce domu powstanie trzykondygnacyjny blok mieszkalny. Chętnych na wprowadzenie się w urokliwe miejsce nie brakuje. Prezes spółdzielni administrującej nieruchomością Zbigniew Olesiński zapowiedział, że pierwszeństwo w nabyciu mieszkania będą mieli członkowie. Wszystko przez olbrzymie zainteresowanie nowymi mieszkaniami położonymi jednocześnie w centrum miasta, jak i na uboczu.

Remont boiska w Łobzie - powstało nowe miejsce na organizację koncertów i rekreację