Jest budżet dla Kielc na 2021 rok. Zobacz, ile pójdzie na spłatę długu!

2021-01-07 15:11 tom
Urząd Miasta Kielce
Autor: ToM

Po burzliwych, czterogodzinnych debatach kieleccy radni przyjęli budżet na 2021 rok. Żaden z rajców nie zagłosował przeciwko, choć sześciu samorządowców wstrzymało się od głosu. Nie zabrakło krytycznych opinii pod adresem budżetu, ale ostatecznie większość zagłosowała za. - Dziękuję radnym za przyjęcie projektu budżetu, co świadczy o ich odpowiedzialności za Kielce - powiedział prezydent Bogdan Wenta.

1 mld 587 mln zł - tyle wyniesie budżet Kielc na 2021 rok. Dochody to 1 mld 460 mln zł, a wydatki wyniosą 1 mld 567 mln zł. Oznacza to, że deficyt wyniesie 105 mln zł. Miasto jest zadłużone na ponad 1,1 mld zł, w 2021 19 mln zł pochłonie obsługa miejskiego długu. 71 mln będzie przeznaczone na instytucje kultury, zdrowia i sportu, 435 milionów złotych to koszty opieki społecznej, a na edukację będzie wydanych 480 milionów złotych. Budżet może być modyfikowany, co będzie zależało m.in. od sytuacji związanej z koronawirusem.

CZYTAJ: Pińczów: Ranny myszołów uratowany. Zderzył się z samochodem! Może już nigdy nie polecieć

- Projekt budżetu jest tworzony w pewnych realiach. Przypuszczam, że podobnie jak w ubiegłych latach, także na przestrzeni tego roku, wspólnie z Radą Miasta, będziemy dokonywać zmian. Wszyscy oczekujemy również tego czasu, kiedy wreszcie będziemy mogli wszyscy usłyszeć, że pandemii już nie ma - zaznaczył prezydent Bogdan Wenta.

19 radnych poparło budżet, 6 osób wstrzymało się od głosu. Podczas czwartkowej sesji rajcowie przyjęli też proponowane zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Kielce na lata 2021-2045 tym samym stosunkiem głosów.

Super Raport 07.01 (Goście: Michał Woś - wiceminister sprawiedliwości, Krzysztof Śmiszek - Lewica oraz dr Małgorzata Bonikowska - prezes CSM)