Kielce na starych zdjęciach! NOWE, wyjątkowe zbiory w Muzeum Historii Kielc! [GALERIA]

2021-02-22 13:59 tom

Wyjątkowa gratka, nie tylko dla miłośników historii! Do Muzeum Historii Kielc oddano stare zdjęcia z widokiem na miasto, łącznie aż 80 negatywów, na których uwieczniono m.in. ulice: 1 Maja, Małą, Bodzentyńską czy Warszawską. Nie brakuje też znanych obiektów, jak Katedra czy Pałac Biskupów albo historycznych momentów z rozbiórką dawnego dworca PKP na czele. Fotografie przypominające dawne Kielce, których już nie ma, można podziwiać od 19 lutego.

Fotografie zostały wykonane przez Pawła Pierścińskiego, cenny zabytek przez lata kurzył się w starej szafie na korytarzu w budynku urzędu przy ul. Strycharskiej. Zdjęcia odnaleziono przypadkowo, podczas remontu. Później okazało się, że zdjęcia zostały zakupione przez referat ds. promocji jeszcze w 2004 roku. Fotografie wykonano w latach 1952-1964. Grzegorz Maciągowski, dyrektor Muzeum Historii Kielc, podkreśla, że zbiory są bardzo cenne.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wielki napis J***Ć PIS na stadionie w Skarżysku! Udostępnia... prezydent!

- Cieszymy się z pozyskania tak potężnego materiału źródłowego, autorstwa znakomitego fotografika, jednego ze współtwórców i najwybitniejszej postaci Kieleckiej Szkoły Krajobrazu - mówi dyrektor. - Zdjęcia zaprezentujemy podczas wystawy „Kielce lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w. w obiektywie Pawła Pierścińskiego, planowanej na styczeń przyszłego roku - dodaje.

Do muzeum trafiła też rzeźba gipsowa czapki wz 35, której brązowy odlew jest elementem pomnika upamiętniającego generała Bolesława Jerzego Roję. Pomnik będzie odsłonięty w kwietniu na terenie Muzeum i Miejsca Pamięci KL Sachsenhausen w Oranienburgu.

CZYTAJ TEŻ: Nowy HONKER? Firma ze Starachowic testuje następcę legendy!

Jan Lityński nie żyje. Poszukiwania ciała legendy "Solidarności"