Nowy HONKER? Firma ze Starachowic testuje następcę legendy!

2021-02-22 9:56 tom
Nowy HONKER? Firma ze Starachowic testuje następcę legendy!
Autor: Autobox Honker AH 20.44 / Autobox Innovations Nowy HONKER? Firma ze Starachowic testuje następcę legendy!

Firma Autobox Innovations ze Starachowic ma już następcę legendarnego Honkera! Nowy samochód dla wojska jest obecnie w fazie testów, auto nosi nazwę AH 20.44. Co ciekawe pojazd będzie dostępny nie tylko dla armii, niebawem będzie przedstawiona również wersja dla zwykłego obywatela. Samochód jest obecnie intensywnie testowany, przejechał już ponad 3 tys. km w różnych warunkach.

Nowy pojazd dla wojska i nie tylko powstał w Starachowicach przy ulicy Samochodu "Star 266", jest dziełem firmy Autobox Innovations. To nie pierwszy samochód terenowy, który opracowała firma ze Starachowic.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 2-miesięczny chłopczyk przestał ODDYCHAĆ! Matka wbiegła na komendę. Policjant ruszył na pomoc niemowlęciu [WIDEO]

- Od roku 2010 produkujemy samochody zmodernizowane STAR 266M2. Do wojska dostarczyliśmy już 1500 sztuk tego modelu. A w roku 2017 rozpoczęliśmy prace nad modernizacją samochodu Honker - informuje Wojciech Cyrkowicz, szef biura marketingu w firmie, w rozmowie z "Dziennikiem". - Efektem tych działań jest samochód Honker M-AX zaprezentowany podczas MSPO 2018. W roku 2019 Autobox Innovations zakupił od syndyka pozostałości po fabryce samochodów Honker. Zakup ten dał prawo do marki Honker, prawo do dokumentacji konstrukcyjno-technologicznej i wynikające stąd prawo do produkcji, modernizacji i remontów samochodów Honker - dodaje.

Samochód obecnie jest testowany, producent chce sprawdzić, jak auto poradzi sobie w różnych warunkach, również zimowych. Jeżeli pojawią się jakieś niedoskonałości konstrukcyjne, mogą zostać wyeliminowane. Auto musi być bezawaryjne latem, ponieważ wtedy odbędzie się wstępna prezentacja dla przedstawicieli Sił Zbrojnych RP. AH 20.44 napędza wysokoprężny silnik Iveco F1C o mocy 170 KM.

Spółka Autobox Innovations sama opracowała ramę, mechaniczne zawieszenie na sprężynach śrubowych oraz sztywne mosty napędowe. We wszystkich kołach zastosowano hamulce tarczowe. Auto będzie mogło przewieźć od 2 do 9 żołnierzy włącznie z kierowcą, podstawowa wersja jest 5-osobowa.

CZYTAJ TEŻ: W Ostrowcu jak w filmie akcji! Pościg policji za parą rabusiów! Strzały na ulicy!

Sedno Sprawy - Paweł Wdówik