Koziołek Matołek w końcu znalazł Pacanów! Czym się tam zajmuje? [WIDEO, GALERIA]

2021-03-05 22:06 Beata Olejarka
KOZIOLEK MATOLEK
Autor: Beata Olejarka Koziołek Matołek pokazauje swój magiczny ogród

Koziołek Matołek przemierzał świat, aby znaleźć Pacanów, gdzie podkuwają kozy. Szukanie tego miejsca na ziemi spędzało mu sen z powiek i postawiło przed nim mnóstwo bajkowych przygód, które opisał Kornel Makuszyński. W rzeczywistości Pacanów istnieje! Obecnie Koziołek zamieszkuje to malutkie miasteczko w województwie świętokrzyskim i zaprasza wszystkich do siebie! Czym dzisiaj trudni się kopytny przyjaciel wszystkich dzieci? Ma bardzo ważne zadanie!

Choć przyjęło się, że Koziołek Matołek  to postać literacka stworzona przez Kornela Makuszyńskiego, który napisał tekst i Mariana Walentynowicza, który wykonał  rysunki  w jednej z pierwszych w Polsce historyjek obrazkowych dla dzieci, to jest znany jak żywa postać! Komiks   ukazał się w 1932 roku.  Fabuła książeczek (powstała ich cała seria: 120 przygód Koziołka Matołka, Druga księga przygód Koziołka Matołka, Trzecia księga przygód Koziołka Matołka i Czwarta księga przygód Koziołka Matołka) sprowadza się do podróży bohatera po całym świecie w poszukiwaniu mitycznego Pacanowa (w rzeczywistości istnieje Pacanów, w województwie świętokrzyskim), jedynego miejsca w świecie, gdzie jakoby podkuwają kozy. Przygody są oczywiście niezwykłe i absolutnie nieprawdopodobne. Koziołek jest sympatyczny i łatwowierny, śmieszny, trochę niezdarny i dobrotliwie naiwny., co przysparza mu wielu barwnych perypetii.

Koziołek Matołek zaprasza do Pacanowa

Dzisiaj, 89 lat po tym jak Polska poznała Koziołka Matołka ten zamieszkał na stałe w świętokrzyskim Pacanowie, który był celem jego ziemskiej podróży! Rogata postać, ma bardzo wystawny dom z wielkim ogrodem pospolicie nazywanym "Centrum Bajki". Koziołek Matołek prowadzi dom otwarty. Gości nie tylko wszystkich podróżnych z dziećmi, ale i inne bajowe postacie. Często bywają u niego księżniczki, królowie, sama Królewna Śnieżka czy Czerwony Kapturek. Swój pokój ma Mysi Król i Dziadek do orzechów, Mała Syrenka, czy Szewczyk. Co bardziej przerażające, w domu Matołka występuje też sam Diabeł z córką! Jednak wszyscy doskonale się bawią! Mają też swoistą misję. Chcą obudzić w dzieciach małych odkrywców. Centrum skupia się wokół świata fantazji, który nie tylko bawi, ale przede wszystkim uczy. Organizowane są tam wydarzenia kulturalne dla najmłodszych, nieco starszych i tych już całkiem dorosłych. Wśród proponowanych atrakcji znajdują się warsztaty animacyjne i teatralne, a także liczne gry i zabawy rozwijające wyobraźnię. Koziołek przed odwiedzającymi odkrywa też tajemnice swojego domu. Pokazuje magiczną księgarnię, czytelnię, kino i pokój bajek, oraz prawdziwy pokój teatralny do którego można wejść tylko w specjalnych pluszowych butach. Koziołek pokazuje swoich przyjaciół, m. in. smoka, który zieje ogniem i węże, które bonią dostępu do tajnych miejsc. Wszystkich, którzy nie boją się podróży w nieznane Matołek zabiera do swojego pociągu i przewozi do magicznego ogrodu w którym mieszka Calineczka!

Co najważniejsze, w domu Koziołka zwanym Centrum Bajki w jego wspaniałym ogrodzie, do którego można dojechać tylko wagonami znajduje się kwiat paproci, który spełnia  życzenia! Zdecydowanie warto odwiedzić Koziołka Matołka w jego domu! Ten znajduje się przy ul. Kornela Makuszyńskiego i nie sposób go ominąć! Przed siedzibą kopytnego,  Koziołek polecił postawienie swojej wiklinowej podobizny,  a obejścia pilnują czarownice!   Sąsiedzi ciągle donoszą, że tam się dzieją cuda, ale nikt nie może nic zrobić. Koziołek Matołek jest poważaną postacią w Pacanowie,  a już za rok obok swojego domu na dwóch hektarach otworzy prawdziwy Park Bajki. Historia rogatego bohatera uznawany jest za prekursorską w polskim komiksie, to czyni kopytnego jeszcze bardziej atrakcyjnym i wartym odwiedzenia. Gdyby ktoś chciał sobie przypomnieć inne bajki Koziołek udostępnia Kino 3D. Z jego domu nie można wyjść niezadowolonym! Każdy odwiedzający, zarówno duży jak i mały znajdzie coś, co przyciągnie jego uwagę.