Krzyż MOROWY ma chronić przed koronawirusem. W święceniu uczestniczył... SZATAN!

2021-02-11 18:08
Krzyż MOROWY ma chronić przed zarazą. W świeceniu uczestniczył sam... SZATAN!
Autor: Diecezja Sandomierska/strona oficjalna Krzyż MOROWY ma chronić przed zarazą. W świeceniu uczestniczył sam... SZATAN!

Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz poświęcił krzyż morowy przy bazylice katedralnej, który ma chronić mieszkańców miasta przez wszelkimi zarazami, a przede wszystkim przed koronawirusem. Krzyż wykonano z afrykańskiego drewna iroko, sakralna konstrukcja mierzy 4,5 metra. W poświęceniu krzyża uczestniczył m.in. Krzysztof Szatan, przewodniczący klubu PiS w radzie miasta, który jest przekonany, że sandomierzanie będą się gromadzić na wspólnych modlitwach wokół krzyża.

Krzyż powstał w stolarni Rafała Gospodarczyka i Huberta Sąsiadka w Sandomierzu, stolarze nie ukrywają, że rzeźbienie w afrykańskim drewnie było sporym wyzwaniem. Podczas pracy powstało wiele kurzu i pyłu, drewno ma też szczególną charakterystykę - zawiera duże ilości olejków eterycznych. Gotowy krzyż został wetknięty w grunt, w pionie utrzymuje go metrowy fundament.

CZYTAJ: Uwaga! Afrykański pomór świń nadciąga! Świętokrzyskie w CZERWONEJ STREFIE!

- Jego ustawienie przed bazyliką katedralną w Sandomierzu zainicjował Biskup Ordynariusz i po uzyskaniu wszelkich niezbędnych zezwoleń został on umieszczony przed głównym wejściem do katedry. Na krzyżu umieszczone są pierwsze litery aktów strzelistych, z którymi ludzie zwracali się do Boga w sytuacjach zagrożenia życia. Część z tych wezwań pochodzi z Księgi Psalmów. Na zamieszczonej tabliczce na pionowej belce krzyża oprócz informacji o osobach zmarłych i chorych w wyniku zarażenia wirusem COVID-19 umieszczona została zwrotka hymnu ku czci Krzyża Świętego: Vexilla regis - informuje ks. Wojciech Kania z diecezji sandomierskiej.

Krzyż poświęcił biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, pomysłodawca obiektu, podczas uroczystości obecni byli też goście z przewodniczącym klubu PiS w sandomierskiej radzie miasta Krzysztofem Szatanem na czele. Samorządowiec wyraził nadzieję, że krzyż i teren wokół niego stanie się miejscem spotkań mieszkańców Sandomierza, którzy będą gromadzić się tam na wspólnych modlitwach.

CZYTAJ TEŻ: Pożegnania nadszedł czas. Lubawski WYLECIAŁ Z HUKIEM! Odwołany z Buska BEZ ODPRAWY!

Uroczystość odbyła się 11 lutego.

Tłusty Czwartek w Leszczyńskim Banku Żywności